preview
Medieval Engineers

Medieval Engineers - preview
Medieval Engineers - preview
00:00, 30.11.-0001

Hráli jste Space Engineers, ale bylo to na vás všechno až moc složité a futuristické nebo se vám třeba nelíbil chladný a temný vesmír? Možná pro vás mám náhradu. Co kdybych vám nabídl hru, která funguje na takřka stejných principech jako Space Engineers, ale odehrává se o několik stovek let v minulosti na krásných trávou porostlých loukách?

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

Medieval Enginners je prakticky klon Space Engineers, akorát ze středověku. Mají ho na starost ti samý vývojáři z českého studia Keen Software House. Nyní se ve studiu nachází několikanásobně víc lidí, než při začátku vývoje Space Engineers, tudíž se Marek Rosa, šéf a zakladatel Keen Software House, rozhodl, že by to chtělo novou hru. Čekat ale na dokončení Space Engineers je běh na dlouhou trať, takže vytvořili další hru, která je od začátku roku 2015 také vyvíjena v předběžném přístupu na Steamu zároveň se Space Engineers. Naštěstí hře se dostává stejné péče, takže každý týden v úterý je ke hře vydán menší update, který do hry přidá nový obsah nebo opraví nějaké ty bugy.

O co teda jde?

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

V některých chvílích se budu opakovat, protože přece jen psát o dvou hrách, které jsou v jádru až na vyjímky stejné, je celkem záhul. Stejně jako starší bratříček jsou středověcí inženýři sandboxová hra, v které přežíváte, bojujete s NPCčkama nebo ostatními hráči a stavíte. Rozdíl je v tom, že přežíváte na houbách a bobulích, kyslíku je všude dostatek, bojujete s barbary, hráči po vás pálí z katapultů, stavíte si hrady a prostředí je mnohem hezčí a barevnější, než ten černý vesmír. Všude jsou krásné lesy, velká pohoří nebo zelené louky, na kterých můžete objevit i zvířata. Nejlepší na tom samozřejmě je, že je pouze na vás, kde si svůj vymazlený hrad postavíte. Musíte samozřejmě vybrat to nejvíce strategické místo, aby se do hradu nikdo jen tak nedostal.

Ladění vizuálu

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

Hra jede na vlastním enginu VRAGE, který byl kvůli Medieval Engineers trochu vylepšen v renderování na DirectX 11 a v integritě staveb, protože ve hře se nacházíte na zemi, museli vývojáři do hry zabudovat i to, že pokud je budova moc těžká a nemá dostatečné podpěry, tak se vám prostě pod vlivem gravitace zřítí jako domeček z karet. Ve vesmíru to byly do sebe narážející lodě, teď to budou zase rozpadající se hrady na ty nejmenší kusy, do kterých hráči pálí katapultem šutr za šutrem. Prostě je radno se na to dívat, když ten hrad teda není váš. Pochopitelně.

Sám proti všem

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

Hra nabízí singleplayer a multiplayer. V singleplayeru máte na výběr ze dvou hlavních možností. Buď můžete hrát Survival nebo Creative mód. V survivalu se spawnete se základními nástroji a budete muset shánět jídlo, materiál na stavbu a také se budete muset bránit barbarům. Všechno si samozřejmě můžete nastavit při začátku hry. Můžete hrát klidně i bez těch otravných barbarů. V Creative módu to je zase všechno jenom a jenom o stavbě. Zásob máte neomezeně a můžete stavět cokoliv chcete. Opět ale říkám, že pokud chcete zažít víc zábavy, zahrajte si hru s kamarády nebo na nějakém serveru. Pokud se ale bojíte, že vám cizí hráči budou ničit hrad, na kterém jste strávili několik hodin, můžete si vytvořit vlastní server, kam dostane přístup jen ten, komu věříte a dáte heslo.

Omáčka kolem

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

Co se týče ovládání, za začátku si budete muset chvilku zvykat, ale pokud jste už hráli Space Engineers, tak to bude jedno a to samé. Stavění funguje taky podobně. Celý svůj hrad si stavíte z celých bloků nebo z různých půlbloků, tvarů a materiálů. Vnitřek si samozřejmě můžete taky zařídit jak jen budete chtít. V nabídce je několik druhů nábytku a různých dekorací. Jen si to pěkně vyšperkujte, ať vám to pak někdo může katapultem zničit. Mimo stavbu se budete i líp orientovat ve světě, protože přece jen když jste v beztíži a párkrát se na místě otočíte, už nevíte, jakým směrem je vaše základna.

Jen tak dál

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)

Keen Software House prostě umí dělat early access tituly. Hry od nich jsou v mnohem lepším stavu, než mnoho plně vydaných her. I když je hra ještě v předběžném přístupu, už teď je to zábava a já jsem při hraní snad nenarazil ani na jediný bug. Samozřejmostí je Steam Workshop, na kterém se nachází plno epických staveb. Přístup ke komunitě je skvělý, do hry je vypouštěn jeden update za druhým... Zkrátka dobrá práce!

Za poskytnutí přístupu do hry děkujeme vývojářům z Keen Software House.

Klik pro zvětšení (Medieval Engineers - preview)CGwillWin