preview
Destiny The Taken King

Destiny The Taken King - preview
Destiny The Taken King - preview
20:40, 17.08.2015

Když téměř před rokem Bungie vypustilo do světa Destiny, bylo to pro mě velké oživení. Po velmi dlouhé době se mi stalo, že jsem hrál do tří do rána a v šest jsem vstával do práce. Oceňoval jsem především hratelnost a kooperativní pasáže, ve kterých jsem se opravdu pořádně vyřádil na nejednom striku a později i na neskutečně propracovaných raidech.

Na co u mě ovšem hra "dojela", je fakt, že v ní chybí nějaký pořádný eng-game. Ve chvíli, kdy jsem měl maximální level, a vše už několikrát projeté, mi hra neměla co nabídnout. Prostě po obsahové stránce hra Destiny značně pokulhávala. Dvě DLC, jež měla tento problém trochu řešit, byla dražšího rázu a za tuto cenu neobsahovala dle mého názoru adekvátní herní obsah.

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Adekvátní cena?

Co asi každého trochu dokázalo - vzhledem k menšímu hernímu obsahu - pořádně naštvat, je cena jednotlivých rozšíření, která není zrovna nízká. Co se týče The Taken King, cena samotného rozšíření není známa, avšak můj osobní skromný odhad je okolo 800 Kč. Co však svoji cenovku již má, jsou krabicové verze hry. Legendární verze Destiny stojí přibližně 1700 Kč a obsahuje původní verzi hry se všemi třemi rozšířeními, nebo si můžete pořídit sběratelskou edici, která vás vyjde na přibližně 2 500 Kč, a to jak v klasické krabicové verzi tak i v digitální (o vhodnosti digitální sběratelské edice se raději nebudu vyjadřovat).

Bungie se bije do prsou s tím, že na základě poznatků od fanoušků a hráčů Destiny se jejich náměty konečně pořádně projeví v novém rozšíření. Přeci jen, měli na vše zhruba rok času. Nejvíce bychom to měli poznat během příběhových misí, kde už se nedočkáte jen krátkých útržkovitých vět a zbytek si musíte najít na kartičkách na mobilu. Veškerý příběh a dění by měl být zobrazen velmi kvalitními animacemi – a to i během mise. Během Gamescomu bylo možné si vyzkoušet jednu misi a řeknu vám, vše najednou vypadá mnohem autentičtěji a věřte nebo ne, začal jsem jim ten příběh věřit.

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Zabili jste mi syna – pomsta bude sladká!

A propos, veškeré nitky a náznaky něčeho začnou konečně dávat smysl, a dočkáte se něčeho komplexního, což vyvrcholí pořádnou galaktickou válkou. Podstatný námět jste tomu dodali zřejmě vy - samotní hráči, jenž jste si prošli druhý raid a zabili Hivského boha Crotu. Jeho otec Oryx se chce pomstít, a to totálním vyhlazením celé galaxie. Vypravěčem tohoto příběhu bude nová postava – velitel Zavala.

Může to celé znít jako poměrně laciné vyprávění příběhu, ale pokud budou autoři jen trochu sofistikovaní, budou přistupovat k práci velmi citlivě a zůstanou v takové výpravnosti, jakou jsme mohli spatřit během Gamescomu, myslím, že máme nejen o zajímavý příběh ale i o jeho poutavé odvyprávění postaráno. Nerad bych zapomněl na našeho malého pomocníka Ghosta, který se také dočká menší změny. Bude kompletně předabovaný Nolanem Northem. Musím se zde pozastavit a zeptat se: Jsou takové změny třeba nebo Bungie neví co s penězi?

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Oryx nás pozve domů

Celý příběh - a vlastně potencionálně i veškerý herní obsah - se bude odehrávat v již známých prostorách, ale i ve zcela nových: jako je měsíc Phobos a hlavně obří bitevní křižník Dreadnought, který skrývá nejedno tajemství. Dle slov vývojářů bylo navrhnout tak obrovskou loď - skrývající velké rozlehlé prostory s důmyslným systémem úzkých chodeb - nesmírnou výzvou.

Oryxovu cestu za pomstou syna pomohou naplňovat a realizovat zbrusu noví bojovníci, přesněji řečeno nová rasa Taken. Jejíž členové jsou oživení stávající bojovníci se speciálními schopnostmi s posláním vybudovat temnou armádu poslouchající Oryxe na slovo. Mohlo by se tedy zdát, že půjde o pouze „přetexturované“ stávající zrůdy, ale opak je pravdou. Krom nových textur je odlišné i jejich chování, tedy i animace, jejich návyky a způsoby útoku.

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Kooperace musí být

Dalším oblíbeným herním obsahem jsou striky nebo raidy. O raidu se zatím ví jen tolik, že v tomto rozšíření bude. Jen jeden, ale bude! To, co bude jeho náplní, zda bude přítomen hned od úplného začátku nebo bude zpřístupněn později, se zatím neví.

Striky mají být v The Taken King tři, resp. v případě majitelů PlayStation 4 o jeden více. Jejich délka a charakter se budou trochu lišit od předchozích. Tentokráte bude k úspěšnému průchodu zapotřebí opravdová kooperace jednotlivých Strážců - přesně tak, jak jsme na ní zvyklí z raidů. Bungie o těchto strikech mluví jako o „malých raidech“. Také jednotliví nepřátelé v průchodu striků už nebudou tak staticky rozmístěni, jako tomu bylo doposud, protivníci se budou vyskytovat náhodně. Tím se trochu zvýší jejich znovuhratelnost.

K úpravám dospěl u striků i matchmaking, kdy budete mít na výběr ze tří možností: Vanguard Legacy, kde si budete moci zahrát striky z původního Destiny a dvou následujících DLC, Vanguard Marmoset, které vám dá k dispozici pouze striky z The Taken King, a Vanguard Ursa s nesmírně náročnými striky, nicméně oceněné legendárními zbraněmi.

Vyšší úroveň

I samotní Guardiani se dočkají řady změn stávajících prvků. Hlavní změnou je především zvednutí cap levelu z 34 na maximální level 40. Jeho dosažení bude možné bez nutnosti procházení raidu, resp. už nebude závislé na lightu ale na získaných zkušenostech. Ti, kteří už mají vylevlovanou postavu na vyšší úrovni než 20, o svůj level nepřijdou a budou pokračovat tam, kde skončili.

Tím, že Bungie vyřadilo Light ze hry, tak přišli o jedinečný prvek, kterým se představili v herním světě. A ti co jej poctivě horko těžko dosahovali se mohou teď být krapet naštvání tím, že přišli o jistou výhodu oproti osstatním.

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Druhou poměrně výraznou novinkou je přidání pro jednotlivé třídy - nové subclassy. Huntererovi přibude Nightstalker, díky níž bude moci vystřelit třpytivý fialový šíp, který uzemní nepřátele, aby je spoluhráči mohli dorazit. Warlock se dočká Stormcaller, který jej přepne do pohledu třetí osoby a obklopí blesky, které může na nepřátele po určitou dobu sesílat. A konečně Titan - jeho nová subclass je Sunbreaker, který jej také přepne do pohledu třetí osoby - tak, aby mohl díky velkému ohnivému kladivu udeřit do země a zranit veškeré nepřátele v dosahu dopadu.

Jednotlivé nové subclassy tak přesně zapadají každé postavě do chybějícího elementu, z čehož lze usuzovat, že tento prvek už byl dlouho dopředu naplánovat, akorát teď byl označen novinkou.

Klik pro zvětšení (Destiny The Taken King - preview)

Je na co se těšit?

Pochopitelně se můžeme těšit i na nové legendární a exotické vybavení a zbraně, nové multiplayerové mapy na nových lokacích a spoustu dalších menších vychytávek, pro které se budeme pouště do tohoto dobrodružství znovu a znovu.

Rád bych věřil, že The Taken King bude to pravé, co přinese Destiny to, co mu chybí: tedy pořádně dovyprávěný a odprezentovaný příběh, a hlavně zábavu pro takovou znovuhratelnost, aby byl end-game co možná nejdelší.

Jen s úsměvem podotýkám, že ti z vás, co si ještě Destiny nepořídili a přemýšlí nad tím, mohou zvážit koupi Legendární edice s původní hrou a se všemi třemi rozšířeními, která už bude rozumnou volbou, která vám poskytne spousty hodin zábavy. Druhá strana mince je taková, že Legendární edice je konečně plnohodnotná hra a škoda jen, že tuto edici jsme nedostali už před rokem. Ale jak dopadne samotná třetí expanze uvidíme teprve za měsíc.


CGwillWin