recenze
Cube Life: Island Survival

Cube Life: Island Survival - recenze
Cube Life: Island Survival - recenze
13:28, 27.07.2015

Priznám sa, že som ani len netušil, že ďalší klon fenoménu Minecraft, ktorý sa exkluzívne dostal na konzolu Nintendo WiiU a zaradil sa tak do zástupu zúfalých pokusov ako prilákať firmu Mojang konečne aj na platformy od Nintenda, je dielom slovenskej vývojárskej spoločnosti Cypronia. Toto štúdio, datujúc svoj vznik od roku 1999 so sídlom v Michalovciach, sa postaralo jednoznačne o najlepšie spracovanie kostičiek v rámci konzole WiiU, ktoré si môžete v súčasnosti zahrať. Avšak to neznamená, že by ste hneď mali vyťahovať svoje kreditné karty a bezhlavo utratiť veľa peňazí (cca 15 Euro) za málo muziky.

Slovenský klon značky Minecraft pre Nintendo WiiU v žalostnom technickom prevedení.

Klik pro zvětšení (Cube Life: Island Survival - recenze)

Cube Life: Island Survival sa na nič nehrá. Art hry ako aj grafické spracovanie je čistokrvný a škaredší Minecraft osekaný o zložitejšie efekty či animácie a samozrejme aj možnosti. Žiadna krásna vodná hladina na vás nevykukne pri prvých sekundách, aj keď práve to by ste asi od podtitulu Island Survival očakávali. Príbeh, ak sa to tak vôbec dá nazvať, sa točí okolo stroskotanca ako hlavného hrdinu. Ten má síce krásny život ale jedného smolného dňa počas zaoceánskej plavby sa mu sny obrátia chrbtom a on sa ocitne sám na ostrove bez možnosti volať o pomoc. Práve režim prežitia, tak ako ho poznáme z univerza Minecraft, sa sústredí na snahy poznávať okolie a ťažiť z neho čo najviac. Nebezpečenstvo prichádza so západom slnka a ešte než sa tá žeravá guľa stratí niekde na horizonte, hra od vás bude očakávať, že ste v bezpečí.

Klik pro zvětšení (Cube Life: Island Survival - recenze)

Princíp, či už u snahy prežiť v divočine alebo u režimu budovania bez obmedzenia, ostáva nemenný. Pomocou ťaženia vo svete kostičiek si postupne dolujete rôzne suroviny a z nich následne tvoríte predmety či celé stavby. Hra vás od začiatku nenudí tutorialom a rovno vás hodí do vody bez plaveckého kurzu. Čas beží a vy si musíte v rýchlosti osvojiť pomerne jednoduché ovládanie, ktoré vďaka U-padu ponúka aj možnosť dotykového prenášania itemu a jeho používania, ale nečakajte od toho celého nejaké zázraky. Samotnému mi trvalo nejaký čas, než som pochopil ako sa rozdeľujú suroviny na jednotlivé kusy pri ich začlenení do výroby. Žiadne online funkcie, ak nerátam diskusné vlákno v MiiVerse, sú len potvrdením, že každý fanúšik IP Minecraft nebude teraz bezhlavo kupovať WiiU len pre jeden z tých lepších klonov jeho obľúbenej hry.

Klik pro zvětšení (Cube Life: Island Survival - recenze)

V nej totižto nenájdete ani dvadsať percent toho, čo ponúka základ spomínanej predlohy (len 200 rozdielnych predmetov). Ale aj s týmto minimom ste schopní sa na pár hodín zabaviť a pustiť si tak tvorivú dušičku trocha na prechádzku. Pomocou orezanej palety materiálov a technických možností hry je umožnené vybudovať dostatočne prepracované stavby a kreatívnejším hráčom sa určite podarí prekvapiť aj rodených skeptikov ako som ja. Hudobná stránka sa točí okolo dvoch skladieb (denná a nočná), zvuky divokých zvierat pripomínajú skôr nácvik tureckej džezovej kapely a samotná hra vás počastuje zástupom bugov a chýb. Tie možno nebránia pri režime voľnej hry, ale pri snahe prežiť v nebezpečnom svite mesiaca môžu znamenať smrť, a to okamžitú. Cube Life: Island Survival obsahuje RPG prvky, ktoré sa jednak viažu na vývoj postavy (čím viac dolujete alebo vraždíte zvieratká a indiánov, tým väčší level a fyzická odolnosť či kapacita potreby jesť a piť). Toto všetko sa samozrejme viaže aj na výzbroj nášho hrdinu, a tak sa práve zisk vzácnych surovín a ich pretavenie do nástrojov stane alfou a omegou pri dlhšom čase strávenom v útrobách značky Cube Life.

Klik pro zvětšení (Cube Life: Island Survival - recenze)

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti ConQuest entertainment a.s.

Klik pro zvětšení (Cube Life: Island Survival - recenze)

Recenzovaná verzia: Nintendo WiiU

SLABÉ
40%
CZECHGAMER
Ak vlastníte WiiU a vždy ste si chceli na ňom zahrať Minecraft, tak táto hra vám síce môže na pár hodín ukojiť vaše potreby, ale pri hlbšom skúmaní jej možností nakoniec pochopíte, že ide o klon niečoho, čo sa klonovať za daných podmienok ani nedá.

CGwillWin