recenze
Stronghold Crusader 2

Stronghold Crusader 2 - recenze
Stronghold Crusader 2 - recenze
10:00, 21.11.2014

Co podle vás chybí na herním trhu? Myslím tím, jaký žánr hry podle vás postrádá své místo. Call of Duty? Závodní hry? Kozí simulátory? Stealth hry? S těmi stealth hrami bych souhlasil, jedinou pořádnou stealth hrou tohoto roku bych nazval nového Thiefa, který se spouste lidem až zas tak nelíbil, ale jak se tak dívám na letošní herní úrodu, musím říct, že právě Thief patří k těm peckám, co mě letos bavily nejvíc.

No, ale hlavně to jsou RTS – real time strategie, teda, aspoň můj názor. Ne snad, že by se tu a tam nějaká neobjevila, to zase ne, avšak kam zmizely hry typu Age of Empires? Prostě pořádnou středověkou strategii. Hry typu Tropico jdou mimo mě, a něco z budoucnosti, jako je například StarCraft II, je prostě… No prostě sci-fi a celkově budoucnost nejsou mým denním šálkem kávy, takže asi tak.

Do nynějška patří k mému absolutnímu topu Stronghold Crusader. Ať už je to kvůli tomu, že zbožňuji křížové výpravy, nebo kvůli tomu, že Stronghold byl vždy tak trochu jiný. Víc hardcore nebo jak to říct. Nemazal se s vámi. Postavil před vás tři oponenty, dal vám trochu dřeva, kamene a zlaťáků do začátku a vyhraj bitvu. Abyste to neměli tak lehké, dal k vašemu území jen ždibíček travnaté části a ložiska kamene pro jistotu přesunul na druhou stranu mapy.

Abych to uvedl na pravou míru – samotné Strongholdy mě až zase tak nebavily, zato Stronghold Crusader, tomu jsem propadl a do teď mám původní díl nainstalovaný v počítači.

A nyní, po nějakých 13 letech, kdy původní Crusader vyšel, jsem se toho dočkal. Máme tu Stronghold Crusader II. Hurá! Saladine, těš se, Sir Tomáš si jde pro tebe!

Ono to tak krásně vypadá…

Na začátek vypíchnu tu největší změnu, kterou mezi oběma Crusadery jistojistě poznáte. Co jiného by to mělo být, než grafické zpracování hry. No co k tomu dodat. Crusader II rozhodně nepatří k náročným hrám na vaše herní železo, čili i majitelé starších sestav nebudou mít žádný problém s vychutnáním si animací padajících hradeb, vzkazů od vašich spojenců, popřípadě nepřátel, nebo třeba prostých budov.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Znalci předchozího dílu rozhodně poznají, že se nachází v tom pravém crusaderovském. Baráky jsou opět bílé, jejich tvary podobné, jednotky si z větší části také zanechaly svůj originální vzhled. Nějakého toho protivníka také poznáte hned zezačátku, u některých proběhla změna tváře, avšak to je detail – kvůli tomu tu hru přece nehrajeme.

Co se vysloveně povedlo, jsou animace. Každý balvan vystřelený z vašeho katapultu nebo trebuchetu se vcelku podepíše na nepřítelových hradbách, bohužel, i na těch vašich, pokud zrovna odoláváte tvrdému útoku Wolfa, nebo neustále otravným ničitelům budov (bohužel si teď nevzpomenu na jejich pravé jméno) od Rata nebo Calipha.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Boje jsou krvavější, zábavnější, a když pošlete mezi nepřítelovy rytíře pár dervišů (nová jednotka – vybavte si scénu z filmu Kill Bill, kdy Uma Thurmann udělala v japonské restauraci pěkný jatka, než se dostala k O-Ren Ishii), tak z toho vznikne celkem pěkná podívaná. Něco ve stylu verdunského mlýnku na maso.

Ono se to tak dobře hraje…

Jak jsem již zmínil v úvodu, Stronghold se vždy vyznačoval tím, že byl trochu víc hardcore. Nechal si tuto „výsadu“ nebo jak to nazvat? S potěšením vám můžu oznámit, že nechal.

Nic vám nedá zadarmo, postaví vás do nevýhody, prostě cokoliv, abyste měli co nejtěžší start. S jistou úrovní vlastního umu se samozřejmě postupem času stanete nejlepším hráčem na mapě. Někdy se vám to povede brzo díky dobře vymyšlené ekonomice vašeho hraní, někdy se budete na začátku trápit, avšak to závisí na tom, na jakou část mapy vás hra posadí, nebo kolik vám přidělí na začátku dřeva či zlaťáků – už jsem to tu taky jednou zmínil.

Postupem času na všechny herní vychytávky, nejlepší možné starty a podobné věci samozřejmě přijdete. Máte poblíž velké kamenné ložisko? Postavte k němu skladiště a založte si ekonomiku na prodeje kamene. Dobře jde vydělat i na prodeji chleba nebo svíček. Záleží jen na vás. Nebo se na všechno vykašlete, nasolte svému lidu sakra vysoké daně a máte to. V tom případě však musíte řešit velkou nespokojenost ve vašem obyvatelstvu, takže musíte přidat na produkci piva, zdvojnásobit příděly jídla, a tak dále.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

A až přijde ta správná chvíle, ta je každopádně vždycky, ale někdy je lepší začít později, začnete budovat armádu. Templáře, macemany, již zmíněné derviše, k tomu půl tuctu trebuchetů, pár katapultů, pojízdný vozík určený pro lučištníky,… Prostě hodně moc jednotek. Do hry se navíc přidal healer, takže při správném postavení na vaši věž můžete zajistit, že vám nikdy lučištníci nepochcípaj.

Do hry byly zakomponovány i takové věci, jako je bouřka, takže vážně doporučujeme výstavbu studen. Nejen protivníci vás teď můžou připravit o důležité budovy, jako je například sýpka, nebo celá alej pekáren.

Editor vytváření map si zachoval vše dobré z původního dílu, takže se můžete vyřádit natolik, jak vám jen fantazie dovolí.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Ono to má i nějakou tu chybku…

Žádná hra není bezchybná, tudíž i Stronghold Crusader II obsahuje pár věcí, které kazily můj výsledný dojem.

Největší kaz jsou občasné technické problémy hry. Nejednou se nám stalo, že při velkém dění na mapě nám postupně začal padat framerate, a to natolik, že se hra zcela zakousla a bylo nutno použít známou zkratku Ctrl + Alt + Delete. No jo no, co se dá dělat, když na vás v jednu chvíli útočí Caliph a dvakrát Rat, u hradeb se vám pohybuje 300 jednotek, vy pošlete na obranu 200 jednotek a stejně to nestačí, objeví se první záseky a vy budete rádi, že jste hru stihli zavčas uložit.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Další bod může být trochu sporný. Stronghold Crusader II je z větší části původní Stronghold Crusader, proto inovací do hry jako takové moc nepřibylo. Jo, máme tu pár nových postav, jako je třeba Král otroků nebo Sultana (jedná se o ženu, původní Sultan byl přejmenován na Shaha – pozn. red.), nějaké ty nové jednotky, ale to je asi všechno.

Ve výsledku tedy někomu může připadat nový Stronghold jako obyčejná kopie s pár novými novinkami ve hře – prostě to samé, jako když porovnáte nový Battlefield nebo Call of Duty. Já proti tomu nic nemám, ale mám zkrátka tušení, že někdo by k tomu mohl takovýto přístup mít.

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Ono to má i multiplayer…

A asi poslední záporný bod hry, za který však ani hra ani vývojáři z Firefly Studio nemohou. Jedná se o multiplayer. Hru jsem sice recenzoval poměrně dlouho, avšak ani jednou, když jsem se pokusil najít nějakou hru online, nebylo mi přáno štěstí. Ale co jsem tak viděl na internetu, bude to určitě skvělá zábava. Pokud tedy nějaké zkušenosti ohledně multiplayeru máte, hoďte je do komentářů pod recenzi:-)

Klik pro zvětšení (Stronghold Crusader 2 - recenze)

Ona je to jednoduše skvělá hra…

Co k tomu tedy říct? Každý, kdo měl rád původní Crusader, nebude škodný, když zainvestuje do druhého dílu. Svého předchůdce nezahambí, v něčem ho i předčí, v něčem je slabší. Ve výsledku se jedná o mimořádně skvělou strategii, které by měl každý hráč dát šanci. Odmění ho pocitem, že může vybudovat celé impérium, jelikož vydělává denně 500 zlatých na daních, 300 zlatých na prodeji kamene a 400 zlatých na prodeji piva, a to se potom dobývají hrady, když máte k dispozici 200 templářských rytířů. Delikatesa.

SKVĚLÉ
82%
CZECHGAMER
Nemám čas na finální verdikt, zrovna útočím na Richarda Lví srdce. Omluvte mě, prosím.

CGwillWin