recenze
Strážci Galaxie (film)

Strážci Galaxie (film) - recenze
Strážci Galaxie (film) - recenze
13:56, 21.08.2014

Doby, kdy slova jako nerd a geek byly urážky, už jsou dávno pryč. První náznaky nového trendu se objevily s Pánem prstenů, který sebral fantasy žánr hráčům Dračího doupěte a nadělil ho široké veřejnosti (šílenství okolo Hvězdných válek se nedá počítat, tehdy nic jiného nebylo). Opravdový zlom ale nastal až s prvními filmy patřícími do Marvel Cinematic Universe.

V té době už geeci a nerdi hýbali internetem, protože jej již takřka celý ovládali. Když ale do kina postupně začaly jít filmy jako Iron Man, Thor nebo Captain America se sympaťáky v hlavních rolích, ovládli geeci také filmová plátna. Ale kromě fanoušků komixů se před do kina hrnuli i Marvelem nepolíbení. Nakonec se snímky z Marvel Cinematic Universe staly druhou nejvýdělečnější filmovou sérií všech dob (do Harryho Pottera jí ještě chybí necelá miliarda), ale s kadencí, s jakou studio vypouští svoje filmy na světlo světa, se vše může brzo změnit. Například díky nejtroufalejšímu marvelovskému projektu, který před nedávnem vstoupil do kin.

Klik pro zvětšení (Strážci Galaxie (film) - recenze)

Film Strážci Galaxie se odpojuje od zaběhnutého světa z předchozích dílů série, jenom aby představil ještě šílenější partu, než jsou různorodí Avengers. Setkáváme se tam s legendárním psancem Peterem Quillem, řečeným Star-Lord, který je jako malý unesen ze Země vesmírnou lodí a od té doby se protlouká životem a galaxií jen proto, aby mohl krást a loupit.

Vše se změní, když o jeho poslední úlovek, tajemný Orb, se kromě bandy Plenitelů začne zajímat i mluvící mýval Rocket Rackoon se svým parťákem – chodícím stromem – Grootem, a hlavně Ronan Žalobce, poskok zlého Thanose. Nakonec se Star-Lord musí s Grootem a Rocket Rackoonem spojit, aby zastavili Ronana, který chce pomocí Orbu zničit celou planetu Xandar. S tím jím ještě pomáhá Gamora, Thanosova dcera, která se svým taťkou nevychází úplně nejlépe, a pak také Drax Ničitel, kterému Ronan zabil celou rodinu.

Klik pro zvětšení (Strážci Galaxie (film) - recenze)

Tato podivná skvadra psanců musí potlačit všechny své nenávistné myšlenky vůči ostatním a najít v sobě to nejlepší, aby společně čelili hrozbě, která by mohla stát životy miliard lidí v galaxii. A i když byl tento mustr použit již v Avengerech, zde opět zde funguje, aniž by měl divák pocit nějakého recyklování. Pořád je to totiž sranda.

A právě vtip je jednou z nejsilnějších zbraní nového filmového týmu. Strach z podivných postav (mluvící mýval a chodící strom, jako vážně??) po chvíli odpadá a nastupuje pocit, který dostanete jen z dobrého filmu. Skvělý voice acting Bradleyho Coopera jako Rocket Rackoona a životní role Vina Diesela jako Groota se svojí jedinou hláškou „I am Groot!“ dává najevo, že Marvel dokáže na filmové plátno úspěšně přenést snad jakoukoliv postavu.

O to více mě mrzí, že Robert Downey Jr. podepsal smlouvu jenom na další dva filmy (Avengers: Age of Ultron a Avengers 3), protože v komixu je členem Strážců i právě Iron Man a o jeho cameu ve filmu se intenzivně rokovalo. Ale i bez něj se Strážci Galaxie stávají jedním z nejlepších marvelovských filmů a padla v nich i hláška, která u mě obsadila příčku v TOP 10 filmových hlášek. Není divu, že pokračování dostalo záhy datum premiéry. Strážci Galaxie nás opět přijdou pobavit 28. července 2018. Už aby to tu bylo.

PC hry pro vás testujeme na sestavě LYNX

SKVĚLÉ
89%
CZECHGAMER
Strážci Galaxie jsou snímkem, který svou akcí a vtipem zaujme nejen fanoušky série, ale i všechny ostatní. Je to bezpochyby adept na film roku.

CGwillWin