speciál
GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech

GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech
GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech
19:13, 27.03.2010

Všechny důležité recenze nejnovějších grafických karet strany zelených - Nvidia GeForce GTX470/480 - byly již vypuštěny. Pokud jste v posledních dnech pravidelně sledovali CzechGamer, k recenzím jste se dostali jako jední z prvních u nás i ve světě - konec NDA jsme sledovali od pátku 22:00hod večer až do soboty 05:00hod ráno a průběžně jsme vás informovali skrze na 20x upravovanou novinku a článek. Snad nemusím připomínat, že jen u nás si můžete prostudovat kompletní harmonogram launche Fermi a všechny jeho zbývající kroky (jsme vlastně stále jen na začátku).

Dnes, po všech těch vydaných recenzích, již však víme téměř vše pro nás podstatné (zbývá jen jedna informace: dostupnost), a proto jsme se rozhodli udělat shrnující článek, ve kterém zohledníme výsledky testů na 20 zahraničních i tuzemských webů (LINK na vybrané). V tomto článku tedy bude smazáno případné nadržování recenzenta jedné či druhé značce, případná nešťastná volba nastavení rozlišení či detajlů, a tak dále a tak dále. Nebudeme to protahovat, zkrátka podívejte se, jak nové GeForce dopadly v globálním hledisku.

Cena

Abychom věděli o čem se vlastně bavíme, podívejme se nejdříve na ceny. Levnější a slabší Nvidia GeForce GTX470 je dražší, než konkurenční ATI Radeon HD 5850 (+21%), a cenově se blíží spíše ATI Radeonu HD 5870 (-8%), přičemž silnější GeForce GTX480 je někde na půli cesty mezi Radeonem HD 5870 (+31%) a dvojčipovým Radeonem HD 5970 (-27%).

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Výkon

Pojďme rovnou na průměrný výkon, jak ve hrách, tak na ten, kterému se dnes moderně říká "compute" (jistě znáte alespoň pojem GPGPU). Jak vidíte v grafech, výkon ve hrách neodpovídá cenovému rozestavení ani jedné z GeForcek a ve většině recenzích je označován za zklamání, ovšem ten výpočetní je skvělý. Pokud si grafickou kartu nekupujete kvůli hrám, herní GeForce by se vám mohl zalíbit.

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Provozní vlastnosti

Co se týče výkonu, je určitě pod očekáváním všech, kteří byli minulý rok na předváděčce architektury Fermi, ale není se čemu divit. Nvidia nepočítala s tím, že bude muset snižovat takty a počet výpočetních jednotek. Okleštěné čipy mají prostě okleštěný výkon. S výrobou čipů pro nové GeForce je problém - jsou velké, možná byla Nvidií tak trochu zanedbána příprava na 40nm proces TSMC, který navíc dodnes samo TSMC nezvládá tak dobře, jak by mělo, na čemž tratí jak ATI, tak Nvidia.

Nové GeForce jsou toho největší ukázkou - tedy jejich provozní vlastnosti. Vysoká spotřeba, od ní se odvíjející vysoké teploty, a od nich se odvíjející vysoké otáčky ventilátorů jsou vůbec největší devízou nových GeForce. Na následujících grafech rozhodně více neznamená lépe:

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Když jsou GeForce nezatížené, úplná tragédie to oproti Radeonu HD 5870 ještě není (+24%). GPU core se podtaktuje na 50MHz, GPU memory na 67MHz, ovšem jakmile dojde na lámání chleba a zapnete hru, začínají padat na poměry jednočipů rekordy (+37% oproti HD 5870)... To však v recenzích není považováno za problém - vždyť koukáme na čipy o 3.2 miliard tranzistorech a nejvýkonnější nednočipovou grafiku.

Podstatný problém, který se již pochopení nedočkal, je spotřeba v klidu při zapojení druhého LCD. GPU totiž v tomto zapojení běží na frekvenci 400MHz, a tak silnější GeForce i ve Windows žere o 80W více (+42%), než konkurence. To je skoro o polovinu...

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Ještě nepříznivěji pro nové GeForce vypadají grafy teplot. Dobře větraná skříň je nutností a pokud plánujete provozovat GTX480 v dvoumonitorové pracovní stanici, připravte se na 90°C při psaní ve Wordu.

Tváří v tvář

Na následujících grafech si porovnáme všech pět rivalů pěkně tváří v tvář své papírové konkurenci. Tedy GeForce GTX470 s Radeonem HD 5850, GeForce GTX480 s Radeonem HD 5870 a přidáme srovnání nové nejvýkonnější karty Nvidie s duálním Radeonem HD 5970, ani zdaleka neporaženou nejvýkonnější grafickou kartou na trhu.

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Verdikt

S novými GeForcy je to jednoduché: architektura je skvělá, avšak žádné WOW! se nekoná kvůli okleštění čipů a hrozným provozním vlastnostem. Čekali jsme vyšší výkon ve hrách a zklamaly nás spotřeba, hluk, teploty a nakonec i ceny. Anand z Anandtech.com byl ve své recenzi zklamán i výkonem PhysX, který se oproti předchozí generaci posunul jen díky zvýšení počtu výpočetních jednotek - Anand u PhysX čekal posun vpřed spíše po stránce architektury. Zdeněk Obermaier z PCTuningu překvapivě prohlásil, že by si novou GTX kvůli hluku nekoupil.

Ale on by si ji ani koupit nemohl, protože stále není v prodeji. Paper launch i po půlročním spoždění oproti konkurenci a vydání DirectX 11 operačního systému Windows 7 je dalším z nedostatků se kterým se musíme potýkat.

Situace na trhu

Nakonec, pro maximální přehlednost o tom, jak se s příchodem nových GeForce změnil DirectX 11 trh, přikládáme jednoduchou tabulku, ze které je jasně vidět další problém, kterému Nvidia musí čelit: nemá žádné karty v cenové relaci 8000Kč a níže. Bereme ceny nejlevnějších modelů na Alza.cz:

Klik pro zvětšení (GeForce GTX470/480 - shrnutí recenzí v grafech)

Převaha ATI Radeonů je masivní, zpoždění Nvidii musí dělat vrásky na čele. Všechny Radeony jsou skladem, můžeme si je koupit. Některé již půl roku, některé čtvrt roku, však většina z nás již nějaký má. U nových GeForce GTX470/480 si ještě dva týdny budeme muset počkat. A jaká bude jejich dostupnost? Na to se nás neptejte, záleží na tom, komu chcete věřit - buď Nvidii a webům typu BrightSideOfNews/PCTuning/Fudzilla (dostupnost bude skvělá, 5x vyšší než u Radeonů), nebo ostatním (10000 čipů pro celý svět, pár desítek pro celou ČR).


CGwillWin