retro
S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny

S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny
S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny
00:00, 24.04.2009

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl se stal jednou z nejočekávanějších her roku 2007. Hra byla nespočetněkrát odložena kvůli grafickým a systémovým chybám. Hráči z celého světa to téměř nemohli vydržet zlostí. Hra i po letech, tedy v březnu roku 2007, konečně spatřila světlo světa ve své finální podobě. Nyní, když o tom přemýšlím, zase tak finální podoba to nebyla, jelikož hra i po vydání vykazovala nestabilitu, ztrátu výkonu na některých strojích a v některých případech byla téměř nehratelná. Tvůrci dělali co mohli, aby svou chybu napravili a vyšla spousta patchů, která měly hru vyladit. Povedlo se to? Dá se po letech hra opravdu hrát?

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

Hráči se na hru těšili především kvůli dokonale vymyšlenému příběhu, zasazeném do prostoru, jakési záhadné Zóny kolem jaderné elektrárny Chernobyl na Ukrajině. Chernobyl byl největší ekologickou havárií v dějinách lidstva. Když 26. dubna, kolem půl druhé ráno došlo k výbuchu, celý Sovětský svaz byl na nohou a armadá nevěděla co dříve. Přes 160 000 lídí bylo okamžit evakuováno s vědomím, že do míst svého bydliště se už zřejmě nikdy nepodívají.

Vracíme se zpět k hernímu příběhu. Píše se 13.4. 2006 vybuchl Chernobyl znovu. Vědci nevěřícně kroutí hlavou a pouze přihlíží tomu, co přinesl druhý výbuch. Kolem elektrárny vznikla Zóna, která pokrývá okruh zhruba 30km. v Zóně byly spatřeny individua, dosud neznámé existence. Armáda celou oblast zajistila. Nyní se začínají šířit fámy, o tom že se v elektrárně nacházejí vzácné artefakty. Lidé toužící po bohatství se vydávají přímo k elektrárně. Těmto lidem se začalo přezdívat Stalkeři. Jedním ze Stalkerů jste i vy. Po nehodě jste ztratili paměť, jediné, na co si vzpomínáte, je, že máte za úkol najít Stalkera jménem Střelec a zlikvidovat ho.

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

Hra nabízí poměrně velkou herní oblast. Jak už jsme psali, Zóna má kolem 30ti kilometrů čtverečních. Mapa se načítá postupně, pokaždé, když se přesunete do jiné lokace, tak probíhá nahrávání, které kdysi trvalo poměrně dlouho, ale díky vydaným opravám už hra nenačítá herní prostředí tak dlouho. Přesto se vám po čase bude zdát, že cestování po Zóně je zdlouhavé a únavné. Autoři před vydáním slíbili, že pohyb v Zóně se vám usnadní díky vozidlům, která budou různě rozmístěna po mapě. Avšak kvůli problemům s hrou samotnou byla vozidla nakonec vyřazena úplně. Upřímně, pokud se chcete dostat z Pripjati až do Kordónu, budete mít na půl hodiny o zábavu postaráno.

Ve hře je poměrně velká spousta nepřátel, ale jen na co se počtu týče. Narazíte zde na normální běžné zombie, Snorky, kteří se vás pokusí ukopat k smrti a ještě k tomu vyděsit svou plynovou maskou, nebudou chybět ani zmutovaní psi, či kočky a různá jiná hrůzná stvoření znetvořená nehodou. Velmi zajímavým nepřítelem je zde Kontrolor, který vás omámí svými zvukovými vlnami a poté si vás přitáhne pomocí vůle. Kromě zmutovaných kreatur na vás budou útočit také nepřátelští Stalkeři, armáda, strážci Sarkofágu a bandité. Co se týče střelby, tak to se rozhodně nudit nebudete.

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

Povinná výbava Stalkera je dostatek vodky, kus nějakého výživného jídla, baterka a samozřejmě dobrá zbraň. Zbraní je ve hře opravdu hodně. Od nejlehčích a zároveň nejslabších zbraní, což jsou střelné zbraně 9mm, až po raketomety a prototypy pulzních pušek. Při střelbě mě však hodně zklamala absence zaměřování přes hledáček. Vtšinou je tato palba velmi nepřesná a díky tomu jste snadněji zranitelní. Tímto je nutné zmínit neprůstřelnou vestu, která je další důležitou součástí výbavy každého Stalkera. Zóna je také plná radioaktivních oblastí a zejména kovové předměty jsou velmi silně radioaktivní, doporučuji se jim vyhýbat obloukem. Anomálie jsou na každém kroku a často se stane, že pokud do některé z nich vlezete, už se nevrátíte.

Pokud jde o singleplayerovou část, ta je poměrně dobře zpracována a hlavně vynikající příběh a místy i strašidelná atmosféra dodává hře jakési kouzlo, které vás donutí ji dohrát až do konce. Hlavní linie, jak už jsme zmínil, je opravdu na výbornou, ale co se týče nepovinných misí jsou značně stereotypní a hlavně vám polezou na nervy, jelikož většina z nich je na čas. Díky tomuto faktu jsem spoustu z nich ani nestihl dokončit.

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

Bohužel velmi špatnou se stává grafika hry. Dnes již engine působí značně zastarale a některé textury jsou až děsivé. Fyzika ve hře také příliš nšfunguje, takže občas narazíte na samovolně létající objekt, a to je zbytečně viditelná chyba. Kdyby hra před dvěma lety byla lépe optimalizována, byla by nejlepší hrou ve svém oboru, a to i co se týče grafického zpracování.

Před lety jsem neměl šanci přiliš vyzkoušet multiplayer, ale nyní se mi možnost naskytla a mé dojmy jsou více než pozitivní. Hráči jsou rozhodně inteligentnější, než tupí boti a tudíž se hra značně dramatizuje. Boje jsou poměrně dobré a co se týče map jsou skvěle navržené. Jediné co mi zde opravdu vadí jsou respawn. Poté co jste zabiti se velmi často stává, že se respawnete přímo mezi hrstkou hráčů, kteří jsou již připravení a vy tak klesnete k zemi ihned. Doufejme, že v další opravě bude tato chyba vyladěna, protože multiplayer je skvělou volbou pro vícero hráčů.

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

Návrat do Zóny se mi rozhodně vyplatil. Hra je již optimalizovaná na takovou úroveň, že se dá bez větších problémů hrát. Těm, kteří mají tu možnost, doporučuji hru znovu vyzkoušet se všemi dostupnými upgrady. Hra je u nás v prodeji s kompletní českou lokalizací včetně dabingu. Na nic nečekejte a vydejte se do Zóny znovu, a to třeba i přesto, že už jste si to peklo jednou prošli.

Jak jistě víte, autoři už vydali také datadisk Clear Sky, který se sice původnímu dílu nevyrovnal, ale také jméno Stalker nijak nepokřivil. Nyní se dělá na novém datadisku s názvem Call of Pripyat, který by měl vyjít v říjnu tohoto roku. Tvůrci také dělají na druhém díle a možná se jim pro něj podaří získat engine Cryengine 3 od Cryteku, který je považován za zřejmě nejlepší engine v herním světě.

Klik pro zvětšení (S.T.A.L.K.E.R. - po letech znovu do Zóny)

S.T.A.L.K.E.R. Shadow of Chernobyl je nyní k dostání v platinové edice za skvělých 599kč.


CGwillWin