retro
Battle Realms

Battle Realms
Battle Realms
00:00, 06.11.2005

Rýže comming!

Píše se rok 2001 a Liquid Entertainment vydávají Battle Realms, RTS, ve které se dostatečně nabažíte rýže, vody, mytologie Staré Číny a nakonec i slavného pomezníku mezi dobrem a zlem - Jing & Jang. Čtyři starodávné klany ( Vlci, Lotos, Draci, Hadi ) čekají jen na vás!

Jing & Jang

Jo jo, není dobro bez zla, není zlo bez dobra a v téhle hře to platí dvojnásob! To jakým Klik pro zvětšení (Battle Realms)

HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_battle_realms_jing_nebo_jang.jpgJing nebo Jang? Toť věčná otázka...
směrem se váš svěřenec Kenji bude ubírat po celý zbytek hry si zvolíte už v samém počátku hry, kdy se jako syn mrtvého vůdce hadí klanu vracíte zpět nastolit pořádek a znovu obnovit vaší moc. A tak si jdete v klidu dál cestou lesem a kde nic tu nic najednou se vyřítí vystrašený vesničan se slovy: Zachraň se kdo můžeš, Shinjovi muži útočí! O chvilku později se přiřítí dva zabijáci na koních s nabídkou, že by jste si z nudy mohli zabít nějakého toho vesničana. Takže se vám elegantně nabízejí dvě možnosti, pomoct vesničanům nebo zabít vesničany? Jing a nebo Jang? Dobro či zlo? To jaký si zvolíte způsob je jen na vás, ovšem je nutné podotknout, že na tu dobu to byl docela originální prvek volby mezi dobrem a zlem, který ovlivní váš postup celou hrou ( podobný jste mohli zažít v Jedi Knight ). Jakmile si zvolíte tu vaší správnou stranu, ihned uvidíte změnu v HUDu, Jing ( dobro ) strana je taková dřevěná, teplejšíma ( nehledejte dvojsmysl :-) ) barvama znázorněná, naopak na to Jang ( zlo ) strana je ocelově studená. Celá kampaň se nazývá Kenjiho cesta, v případě, že si zvolíte Jing stranu, budete bojovat za klan Draka, pokud si zvolíte Jang stranu, půjdete ve šlépějích Hada. Každopádně si doporučuji zahrát za obě dvě strany, ze začátku je jednoduší hrát za dobro, pak je dobré si zkusit hru i za zlo. Ale tak či onak děj je v podstatě stejný :-) I když mě osobně přišlo zábavnější hrát Battle Realms za zlou stranu, připadala mi taková originálnější :-)Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_battle_realms_good_hud.jpgJing ( dobro ) HUD
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_battle_realms_evil_hud.jpgJang ( zlo ) HUD

Nelineárně lineární postup hrou

Jak jsem již naznačil na začátku článku, máte možnost si zvolit jestli bude hrát za dobrou Klik pro zvětšení (Battle Realms)

HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_battle_realms_kenjiho_cesta.jpgKenjiho cesta...
stranu či tu špatnou ale to je tak jediný prvek, který váš postup hrou ovlivní nejvíce. V podstatě se jedná o jednu velkou kampaň jménem Kenjiho cesta, která se dělí na dvě další kampaně Jing ( Dračí klan ) a Jang ( Hadí klan ) a je jen na vás, kterou si zvolíte. Jinak se tu dále naskytuje jakási možnost zvolit si území na mapě, na které vyrazíte v průběhu dalších misích bojovat, ale je to jen pocit, kterým se hra snaží tvářit nelineárně, protože stejně budete muset projít i ostatní teritoria. Neříkám, že to je špatný prvek a na začátku hraní budete určitě potěšeni, že existuje i více možností postupu, ale jakmile hru dohrajete vícekrát zjistíte, že šlo jen o jiné mapy, které by jste stejně museli projít. Je to docela škoda, že autoři nevyužili více nelineárnosti, protože zde se to přímo nabízí! Hra by tak obsahovala nespočet možných způsobů dohrání.Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_drak.jpgCesta draka - Dračí klan ( Jing )
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_necro.jpg Cesta hada - Hadí klan ( Jang )

Rolník - základní stavební / bojová / pracovní jednotka

Tak konečně se i ve hrách dostalo na ubohé rolníky. V této hře to bez nich prostě nejde! Klik pro zvětšení (Battle Realms)

HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_kazan.jpgPokud uděláte Kazanovi dostatek prostoru dokáže zničit celou bázi
Nemáte rolníka - nemáte bojové jednotky ani stavby. Totiž v Battle Realms se jednotky nekoupí způsobem, že našetříte určité množství surovin, vyberete si jednotku a ona se vám vytvoří. Ne ne to zde neplatí! Hezky si musíte počkat až uběhne čas a vyleze vám z chatrče rolník, poté ho pošlete do kasáren, a tak se vám vytvoří například šermíř. Chcete-li z šermíře udělat nájezdníka pošlete ho na výcvik do lukostřelecké školy a pak vyleze nájezdník. No vypadá to na pohled možná složitě ale věřte není to těžká a navíc vše si de předem nastavit. Každopádně tento vývoj jednotek je velice originálním prvkem a co si budeme nalhávat i velice zdlouhavou částí hry. Na vytvoření rolníka je vždy potřeba nějaký určitý čas - v případě, že máte obsazených 10 z 30 pozic pro vaše jednotky, tak ještě probíhá tvorba rolníků docela rychle, ale jakmile máte obsazených 25 z 30 pozic, tak produkce rolníků se hluboce zpomalí. Prostě čím víc máte jednotek, tím je produkce rolníků pomalejší :-) No ale nebojte se že by jste celou hru až do finální bitky byli omezeni maximálním počtem 30 jednotek, na konci jich budete moct vlastnit až 50 jednotek a to už je na svět Battle Realms až dost.Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_vudce_lotosu.jpgVůdce Lotosu a zamaskovaný Nightvol
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_rest_in_peace_otomo.jpgRest in Peace Otomo

Body na vylepšní

Většinou v každé budově si můžete koupit za určitý obnos Jing & Jang bodů ( podle toho za jakou stranu hrajete ) nějaké to vylepšení pro jednotky. Jsou to poměrně klasické věci, které buď zvednou počet životů, odolnost, energii apod. Body získáváte tak, že zabíjíte nepřátele a ničíte jejich budovy, tudíž si vše musíte pracně vybojovat :-) Jinak na takového vylepšeného Samuraje či Ronina už málokterá jednotka může machřit :-)Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_vlci.jpgNightvol prozměnu vyjednává s Vlčím klanem
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_bitka.jpg Hrstka Roninů statečně bojuje s Lotusem

Rychlost & Útok - vaše dvě nejmocnější zbraně

Pokud jste viděli nějaký ten ProGamingový zápas například ve Warcraftu 3, jistě jste si všimli, jak je hráč rychlý. A pokud chcete být v této hře úspěšní, platí stejně pravidlo i zde! Vykašlete se na stavění obraných věží, hned jak se objevíte na mapě pošlete rolníky postavit chatrče a základní bojové stavby, mezi tím s hrstkou vojáků co jste dostali na začátku prozkoumejte okolí a pobijte zatím ještě minimální počet nepřátel kam až to půjde. Uvidíte, že nebudete litovat! Obvzláště v poslední misi to bez rychlosti nejde ( viz. návod níže )! Jakmile necháte nepřátele vybudovat své báze, nebudou se soustředit už na nic jiného než na útok na vás a vy budete jen bránit a bránit a nakonec nejspíš podlehnete ( poku nehrajete na easy ).Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_draci_sila.jpgKenji v sobě oběvil dračí sílu
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_posledni_bitka.jpg Příprava na poslední bitvu s Nightvolem

Ozvučení a Grafika - zapojte své smysly

Ozvučení a zvuk celkové je vynikající stránka hry, melodické asiatské rytmy vám zvednou náladu a bude vás bavit je poslouchat i po několikátém hraní. Vše je příjemně sladěno s prostředím a mytologií, prostě celkově úžasná atmosféra, která vás vtáhne do děje :-) Zvukové efekty mi naopak připadají docela umělé, takové nereálné ale možná je to taky dobou. Grafika a efekty jsou taktéž na vysoké úrovni a ani naštěstí nikterak náročné, takže vše na full a kochat se :-) Jediná nevýhoda ( nebo jsem na to aspoň teda při hraní nepřišel ) je nemožnost většího oddálení od terénu kvůli přehlednosti ale to je jen mála vráska na celkové kráse. Obvzláště se mi líbí pohyb nepřátel ( nebo i váš ) lesem, ihned na to zareaguje okolí a ptáci vylítnou z koruny stromů, což funguje jako dobrý ukazatel, že se někdo nebo něco blíží. Docela mi chybělo více grafických prvku co se neherních objektů týče, myslím tím živočichy ale zase lepší než kdyby to bylo přeplácané :-)

Zvol si svou cestu

No co dodat závěrem? No zvolte si svou cestu a určitě si Battle Realms zahrajte, stojí to za to :-)Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_nightvol_pred.jpgNightvol před proměnou
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_nightvol_po.jpg Nightvol ukázal svojí pravou tvář

Jak dohrát poslední misi za Dračí klan:

Hned na začátku pošlete vesničany postavit chatrč dolů k rýžovému poli a potoku. Klik pro zvětšení (Battle Realms)

HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_mapa.jpg Mapa světa
Mezitím vezměte bojovníky co jste dostali na začátku a běžte prozkoumávat mapu, hned jak dorzíte k začínajíco nepřátelské bázi ( zatím slabá ) nechte vaše bojovníky ať se starají o nepřátele a Kazana nechte ať zapálí budovy. Než se kdokoliv vzpamatuje, bude nepřátelská báze na popel a vám už zbývají zbytky obydlích + hlavní padouch. Mezitím ale musíte postavit Dojo a Lukostřelnici aby jste neustále podporovali vaše muže Dračími válečníky ( jako jednotka pro rychlý boj a rychlostí výroby stačí ). Jakmile se dostanete k bossovi Lotosového klanu objeví se temný Nightvol, se zbytkem mužů co máte dobojujte co dobojovat jde a už se soustřeďte na vaší bázi, postavte alchymistickou laboratoř a stavte už jen Samuraje a čekejte až přijde Nightvol až k vám - nebojte je slabý. Toť vše :-) Za dračí je to jednoduché :-)Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_pad_nihgtvola.jpgTemný Nightvol nakonec padl pod tlakem Kenjiho a samurajů
Klik pro zvětšení (Battle Realms)
HiddenKiller_06-11-2005-14-48-24_Battle_Realms_zniceni_temnoty.jpg Nakonec se zníčí i všichni nohsledi Nigtvola dračí silou

Hodnocení - 85%

CGwillWin