retro
Quest for Glory V: Dragon Fire

Quest for Glory V: Dragon Fire
Quest for Glory V: Dragon Fire
00:00, 09.08.2005Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_main_menu.jpgHlavní menu QfG V: Dragon Fire
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_muj_charakter.jpgMoje naboostovaná postava z předchozích dílů

Trocha nostalgie není nikdy na škodu

Asi nenaleznu žádného old school gamera, který by nehrál bájnou adventurní sérii s RPG prvky, jejíž název je Quest for Glory. Quest for Glory ( dále jen QfG ) se dočkala celkem 5 dílů, ve kterých jste prošli všemožnými světy od pohádkového lesa s pohádkovými bytostmi ( Baba Jaga, Yety apod. ) až po hororově temně laděný děj v Moldávii ve čtvrtém pokračování QfG. Nikdy jste se při hraní nenudili u čtení rozhovorů s NPC, ba naopak! V každém rozhovoru bylo kapku humoru či ironie, nikdy se nestalo, že by hra byla natolik vážná a museli jste přeskakovat trapné rozhovory jako je tomu tak v jiných hrách. Zároveň ani vaše mozkové závity nebyly ušetřeny masáži a tak při plnění nějakého hlavolamu jste se občas mohli i zapotit :) Určitě je nutno podotknout, že příběh jednotlivých dílů série QfG na sebe plynule navazuje a není to žádné jednou tady jednou tam! Zkrátka a jasně z každého dílu si odnesete plno zážitků, na které nadosmrti ( aspoň v té hráčské realitě ) nezapomenete. Mě osobně série QfG doslova okouzlila a doteď jsi pamatuji děj všech dílů nazpaměť. ale jak jsem se k sérii QfG vlastně dostal? No vlastně úplně jednoduše :) Když vyšla QfG 3 na SCORE CD č. 61, tak po přečtení informací o hře jsem si prostě musel zakoupit i tehdejší CD přílohu onoho časopisu a později sem si prostě musel sehnat i ostatní díly aby sem měl plný prožitek z děje. K mé velké radosti hra byla v češtině tudíž jsem si nemusel lámat mojí tehdejší základní školou povinnou hlavu :) Po nainstalování a spuštění hry mě doslova tato hra vtáhla do sebe a navždy ovlivnila můj hráčský život a směr, ve kterém se budu do budoucna ( a zřejmě do konce života ) orientovat. Ano, onen styl se nazývá Adventure / RPG. O tom že série QfG nikdy nebyla žádná troškařská hra napovídal i fakt,že jste si mohli vybrat z několika povolání, standardně to byli válečník, mág nebo zloděj, jejichž atributy zřejmě nikomu nemusim blíže objasňovat. Ovšem nebylo by to QfG, kdyby do budoucna nenabízelo něco více, co by vás prostě donutilo hrát i další díly. To něco byl hlavně příběh ale taky možnost vyexportovat si svůj charakter do dalšího dílu ( která jiná hra vám to v té době mohla nabídnout že? ) a tak se vám zachovaly vaše atributy a vše co jste se naučili a ještě navíc se vám naskytla možnost se stát paladinem! Po trošku zdlouhavém úvodníku této retro recenze na QfG 5: Dragon Fire se již pustim do recenzování tohoto titulu ale prostě jsem si nemohl odpustit vynechat všechny pocity ( old school hráči mě jistě chápou ), které tahle série ve mně zanechala a mladším hráčům tak lehce nastínit nezapomenutelnou atmosféru prožitých ( obvzláště podzimních ) večerů u této série. A musím vám říci, že teď po několika letech, kdy jsem si opět zahrál QfG, tak se mi vrátilo mnoho vzpomínek a pocitů z tehdejších časů, z časů bezstarostného herního cítění a prožitků. Ale nyní už opravdu konec nostalgickým vzpomínkám a vzhůru na retro recenzi :)Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_erasma.jpgHra začíná u kouzelníka Erasma, kterého jistě znáte z předchozích dílů...
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_poprve_v_silmarii.jpgA zde jsou vaše první kroky po Silmarii

Co se vlastně stalo a na co vše narazím?

No příběh má v podstatě jednoduchou zápletku ale při jeho rozmotávání na pár uzlíků narazíte :) Takže jednoho dne, tedy spíše noci, začaly do Silmarie proudit zástupy Románských nájezdníků. to by nebyl ani, tak velký problém se s nimi vypořádat, ale mnohem větší problém byl ten když oné noci byl zavražděn i král! Silmaria zažívá těžké útoky nájezdníků, okolní vesničky jsou obsazené nepřítelem, země je bez krále a jakoby tomu nebylo málo je tu i tajemný vrah. Tak co s tím? Nejednoduší je přeci vypsat klání ( no prostě konkurz :) )na post krále a jelikož vy jste světoznámý hrdina, tak proč se nezúčastnit, že? Tento velký úkol se skládá z několika menších. Postupně tak vyčistíte Silmarii od všeho zla a stanete se králem :) Sice jednoduché ale věřte, že to dá docela zabrat. Samozřejmě se nezúčastníte kláni o místo krále sami ale budete mít i soky, někteří z nich padnou i za oběť onoho tajemného vraha. Jinak v QfG 5 narazíte i na postavy, například na Hydru, draky a více už nebudu prozrazovat :) Potkáte staré známé z předchozích dílu a celkově se určitě při plnění vašeho nelehkého úkolu nebudete nudit.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_uvitani_v_silmarii.jpg Uvítání v Silmarii
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_contest_muze_zacit.jpgVšichni už dorazili, contest může začít

Za co mohu hrát a je v tom nějaký rozdíl?

Už na začátku článku v mých nostalgických vzpomínkách sem nastínil možnost výběru herního charakteru. Ovšem ten kdo by si naivně myslel, že to je vcelku jedno za koho budete hrát, musím urychleně vyvést z omylu. Každý herní charakter ( válečník, mág, zloděj a paladin ) má vlastní cestu postupu ke zdárnému dokončení hry. V podstatě s trochou nadsázky by se to dalo definovat tak, že každý charakter má svůj vlastní příběh, tudíž čtyři nezávislé konce, postupy, řešení hry atp. Ano opravdu je to tak, takže pokud se čirou náhodou ke QfG 5: Dragon Fire v dnešní době ještě dostanete doporučuji zkusit dohrát za všechny herní postavy. Co se týče atributů postav je to stejné jako v každém pravém RPGčku. Nabízejí se zde položky typu síla, obratnost, útok, obrana, magie, inteligence a spousty dalších vlastností. Je jistě jasné, že pokud si zvolíte cestu bojovníka, tak pro vás budou hodnoty magie celkem nepodstatné a stejně nemůžete kouzlit se zbraní v ruce naopak zlodějům se zas budou hodit bodíky v kolonce plížení, kradení atp. Ale také si v podstatě můžete udělat postavu, která bude dobře zvládat kouzlení, boj, loupenictví a prostě fantazii se opravdu meze nekladou. Pokud máte vyexportovanou svojí postavu z předešlého dílu můžete směle pokračovat ve vašem počínání přesně tak jak jste skončili. Já osobně mám svojí postavu už d prvního dílu QfG a hned jak jsem ml možnost stal jsem se v dalším dílu paladinem, který je asi zároveň nejmocnější postava ve hře. Ale vy co jste neměli možnost hrát předešlé díly, tak rozhodně nezoufejte! po nainstalování hry se v adresáři s hrou nalézá postava z předešlého dílu, tudíž i vy si budete moci zkusit jaké to je hrát a paladina. co se týče postav, tak to je asi už vše podstatné, samozřejmě zde nechybí možnost si zvolit vlastní jméno postavy.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_erasmovo_obydli.jpgErasmovo obydlí
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_erasmovo_obydli2.jpgErasmovo obydlí II - trochu blíže :)

A co vizuální a zvukové zpracování?

Na tehdejší dobu naprostá bomba! V podstatě se jednalo už o new school adventuru v 3D kabátu. Kamera je krásně pohyblivá a při chození městem Silmaria si připadáte jako ve filmu kdy točíte nějakou scénu. Kamera je naprosto excelentní ( což se u spousty nových her říct nedá ), nikdy se mi nestalo, že bych měl špatný výhled! Inteligentně přibližuje, oddaluje a to vše bez zapříčinění uživatele. Sice hra podporuje základní vestavěné rozlišení 800 x 600 ale i tak je to slušná podívaná! Každý předmět ve vašem inventáři je ve 3D, otáčí aby jste si ho mohli prohlédnout za všech stran a aby to nebylo málo má každý předmět vlastní zvuk. Prostě i na takovéhle maličkosti je znát, že autoři dělali hru skutečně s láskou a nechtěli vytvořit jen komerční brak. Pokud dáte svojí postavě nějaké brnění, zbraň nebo cokoliv jiného, hned se to na ní projeví, tudíž to není jen o tom, že by jste nosili jen svůj základní kostýmek a jednu šavličku :) Naprosto úchvatná věc je ta jak se mění noc a den, žádné kostrbaté pohyby kdy se jen sekavě mění modrá na černou oblohu noci. Vše je plynule prokresleno a je zde naprosto plynulý přechod dne v noc. Je to hodně atmosférické, začíná se smrákat, obchody se zavírají, obyvatelé města pomalu zahnou své plamínky v lucernách u postele, ulice najednou zejí prázdnotou až na pár stráží a vy si vychutnáváte klidnou noc s atmosférou lehce bouřícího se moře. Ale je nutné podotknout, že z denního přechodu na noc se plynule mění i hudba! V živější denní hudbu je změna na noční uklidňující symfonii skutečně pohádka a doplňuje to tak skvělou atmosféru. Jinak celkově hudební doprovod asi nemá cenu blíže komentovat, to se musí prostě slyšet! Samozřejmostí je nadabování všech postav ve hře. Dokonce jeden čas byl v obchodech k vidění soundtrack ke hře, takže to už o jisté kvalitě hudby něco vypovídá.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_hospoda_kde_spim.jpgTak tento hostinec se stane vaším odpočinkovým útočištěm
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_muj_pokojik.jpg A zde je přímo vidět pokojík s postelí do které budete ulehat :)

Válečníci taste meče, mágové vykouzlete mocné firebally, zloději naostřete dýky a paladinové jednejte podle své mysli… boj začíná!

Tak jako ke knedlu patří vepřo, tak k RPG patří boj.Ano neméně důležitou stránkou hry, která vás v podstatě bude provázet od začátku až do konce, je boj. Bojování je zde řešeno poměrně jednoduše a za pět minut se do problematiky o přežití a nakopání nepřátelům hýždě dostane každý. Stačí si třeba do panelu rychlého výběru vložit meč, pak ho zvolit tím, že na něj kliknete a pak jen klikat na nepřítele, popřípadě se pokusit vykrýt nějaký ten nepřátelský útok. Po pár takto vyhraných bitkách si sami zjistíte co na toho či onoho nepřítele působí nejvíc. S magií je to úplně stejný případ, jen místo meče si zvolíte třeba fireball. Jinak celkově AI nepřátel není nijak závratně vysoká – jakmile vás spatří útočí, takže se nemusíte bát, že by jste od někoho dostali hned nakládačku. Jediný co mi připadalo kapku inteligentní, je to že když utíkáte před vojáky, tak vás nepronásledují ale střílí po vás šípy, ale to je tak vše :) Přeci jenom se jedná na prvním místě o adventuru a ne o bojové RPG typu Diablo.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_hlavolam.jpg Drobný hlavolam, ve kterém procvičíte svojí paměť
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_mapa.jpg Mapa :)

Co vše naleznu za věci a jak je všechny poberu?

Správný hrdina má přece svojí nekonečnou kapsu kam se mu vejdou všechny lektvary, zbroje, poklady a kdo ví co ještě. Ale jelikož QfG není klasickou adventurou, kdy do kalhot narvete dvoje vidle, papiňák a na postavě či rychlosti se to nijak neprojeví, je zde inventář spojen s RPG prvky, konkrétně s hodnotou síly ( překvapivé že? ). Takže prostě občas si prostě do tý posilovny zajít musíte a utužit tak svoje doposud ochablé svalstvo. Ovšem nemusíte se bát, že by to bylo nějak markantní s tou váhou věcí ale pokud třeba chodíte po mapě a bojujete, tak se vám za chvíli zaplní inventář věcma padlých nepřátel a z důvodu vaši nedokonalé fyzičky se budete i rychleji vyčerpávat ( stanima ). Jinak co se týče různorodosti předmětů autoři se opět vyřádili ( o tom že má každý předmět vlastní zvuk jsem mluvil už výše ). Naleznete zde vše od lektvarů co doplňují manu, přes kamínky na zemi až po zbroje atd… předmětů se ve hře nalézá opravdu velké množství.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_vytah_k_vedecke_plosine.jpgVýtah k vědecké plošině... už zde budete muset vyřešit drobný zádrhel :)
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_pegasovo_doupe.jpg Pegasovo doupě... v pozadí je vidět Pegas ;-)

To už je konec?

Ano, ale pouze tohoto článku :) QfG 5 se dá hrát dlouhé hodiny a pokud si budete vychutnávat opravdu každou maličkost ve hře strávíte u ní klidně i pár týdnů. Ovšem je také zapotřebí říct, že jakýkoliv díl ze série QfG zaujme spíše starší hráče, mladším to asi nic moc neřekne.Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_nocni_vloupacka.jpg Malá noční vloupačka :)
Klik pro zvětšení (Quest for Glory V: Dragon Fire)
HiddenKiller_01-08-2005-15-06-03_qfg5_arena.jpg Bojová aréna, ve které si můžete vydělat nějaký ten peníz a stát se šampiónem


CGwillWin