preview
Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu

Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu
Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu
15:24, 27.08.2012

Splinter Cell patří k sériím Ubisoftu, které by klidně mohly být vykládány zlatem. Tajný agent se slabostí pro stíny – to může fungovat, řekl si Tom Clancy a po něm i jeden z největších videoherních vydavatelů, Ubisoft. Knížek už několik vyšlo, her také, a ať už zavedly hlavního hrdinu kamkoli, nikdy se odtamtud nevracel vyprovázen pískotem. Naopak. Vždycky to byl jásot. A to i tehdy, když Sam v poslední virtuální adaptaci Clancyho díla výrazně „zakčněl“ a poháněn pomstou, neváhal vyprázdnit na počkání nejeden zásobník. Conviction taky fungovalo. Teď se však série vrací do starých kolejí. Ovšem v novém kabátě.

Blacklist patřil k hlavním lákadlům Ubisoftu na letošním Gamescomu. Není se čemu divit, už na E3 to vypadalo na pořádný trhák, a tak se většina žurnalistů nemohla dočkat, až si v Kolíně osahají demoverzi. Jenže ouha. Tvůrci překvapili a zklamali zároveň. Předváděčka se skládala jen s hratelné demoverze, kterou si však užíval jen vývojář, ostatním zbyly jen hladové oči zírající na velkou obrazovku. Poté nás všechny vykázali za roh, kde se místo prostoru s konzolemi nacházel jen východ.

Klik pro zvětšení (Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu)Klik pro zvětšení (Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu)

Proto tedy velké zklamání. Navíc ještě na plátně před námi se odvíjela stejná pasáž, jakou tvůrci už dávno odprezentovali v Los Angeles. Upravená, prodloužená – ale jinak stejná. Ne všichni jsou si evidentně natolik jistí svým produktem jako třeba Square Enix s Tomb Raiderem, na nějž novináři nejprve 40 minut koukali a pak stejně dlouho taky hráli. Škoda. Když už jsme si nesměli na nového Sama sáhnout, tak nás aspoň zajímalo, jak vypadá v praxi šplhání po skalách a dalších kolmých předmětech, které z videí víc než nápadně připomínalo třetí Assassin’s Creed, o něhož se Sam Fisher zjevně mnohé přiučil.

Hlavní hrdina tentokrát nejedná poháněn mstou, ale čistě na povel vlády. Stává se šéfem protiteroristického týmu, a s padesátkou na krku vyráží na ještě jednu akci. Úřady si ho vyžádaly, jelikož neznají lepšího. A přitom jde jen o cár papíru. Jenže – na tomhle cáru se nachází jména, která by teroristi nejradši viděli vytesaná na náhrobních kamenech, a ne jinde. Tomu musí Sam urychleně zabránit, Blacklist získat a…jako obvykle – spasit svět. Má k tomu k dispozici ty nejnovější hračky i spoustu jiných udělátek nezbytných ke splnění mise. Hráč se tím pádem stává pánem nad hrou, jelikož dostává naprostou volnost v tom, jak nastalou situaci vyřeší.

Klik pro zvětšení (Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu)Klik pro zvětšení (Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu)

To bylo krásně patrné z ukázky. Ta se v zásadních bodech lišila od té, jíž vývojáři přivezli na E3. A to hned na začátku, kdy Sam v přestrojení vklouzne do nepřátelského tábora. Rychlé označení hlav dvou nepřátel, pak dva výstřely a výslech třetího. Jakmile vyklopí, co potřebujete vědět, máte na výběr. Zabít nebo nechat žít? Dvacetičlenné hlediště novinářů dostává na výběr a prakticky jednohlasně odsuzuje padoucha k smrti. Tvůrci oznamují, že tato rozhodnutí následně budou mít efekt na vývoj příběhu.

Krátce na to proběhne invaze do tábora. Luxusní sklouznutí po překážce, znovu označení až tří nepřátelských mozků, tři přesné rány a úkryt ve stínech a střechách, mimo dosah zbylých protivníků. Všichni to známe z gameplay videa, které už koluje na internetu od začátku léta. Sam se prozradí zbytku nepřátel, jelikož přepne na ničivý mód, do ruky popadne Kalašnikov a prostřílí si cestu ven. S lehkým kulometem na návěsu jeepu mu pomůže raketa ze vzduchu, kterou několika slovy přivolá. Všechno je to náramně efektní, líbivé, a vypadá to prostě parádně. Zarazí až šplh. Tady se někdo hodně inspiroval u Connora.

Klik pro zvětšení (Splinter Cell: Blacklist – dojmy z Gamescomu)

Další změna od „étrojkové“ prezentace nastane až ke konci videa, kdy se Sam snaží dostat do dveří, za nimiž se ukrývá cíl. Prostrčí kameru pode dveřmi, umístí výbušninu na dveře, vyšplhá na střechu budovy a slaní se k oknu. Tím proskočí současně s výbuchem u dveří a nedá nepřátelům šanci. Tentokrát následuje trochu delší rozhovor s vyslýchaným, který se ale nakonec stejně zastřelí. Za bombardování celého tábora pak Sam vyskočí pryč a to je všechno, co do jara příštího roku uvidíme.

Mohlo toho být víc. Ale z toho, co nám bylo předvedeno, lze snadno vydedukovat, že nový Splinter Cell neslevil nic ze svých vysokých nároků na kvalitu.

CGwillWin