preview
Medal of Honor - dojmy z MP bety

Medal of Honor - dojmy z MP bety
Medal of Honor - dojmy z MP bety
20:22, 29.06.2010

Moderní válka? Už zase? Seržante, nemůžeme zpátky do druhé světové?

Ne, vojíne, teďka frčí soudobé konflikty a budou frčet tak dlouho, dokud si je budou kupovat miliony lidí.

Možná je to mnou, ale přijde mi, že střílečky z moderní doby rostou ještě rychleji než houby po dešti a možná (snad) to nebude trvat dlouho, než se jimi trh přesytí tak, jako se to nedávno stalo s těmi z druhé světové. Modern Warfare 2 se prodalo 20 milionů kusů a přestože jeho tvůrci, studio Infinity Ward, jsou prakticky mrtví, neznamená to, že se jiní nepokusí o podobný úspěch. Bad Company 2 se to sice úplně nepodařilo, ale úspěch této hry po multiplayerové stránce dal jednoznačně impuls vydavateli EA, že DICE umí. Proto právě tito chlápci stojí za multiplayerovou stránkou nového moderního Medal of Honor.

Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)

A je to znát. Po shlédnutí prvních videí z hraní multiplayeru na E3 jsem si doopravdy myslel, že to je pouze přejmenovaná Špatná společnost 2. O to milejší pak bylo zjištění, že tomu ve skutečnosti tak úplně není. Na druhou stranu, ne vždycky byly tyto zjištění dobrá věc. Ale hezky popořadě.

Všichni předobjednávající mají nyní možnost účastnit se probíhající multiplayerové bety. Ta nabízí dvě mapy: Kabul City Ruins a Helmand Valley, z nichž každá je v jiném módu: Team Assault a Combat Mission a obě se hrají v 24 lidech, tedy 12vs12. První z nich v praxi znamená jednoduché týmové zabíjení se navzájem a sbírání bodů, druhý je trochu sofistikovanější. Spočívá v tom, že moderní padouši v turbanech (aka Povstalci) brání americkým jednotkám v postupu na bojišti, kteří se při snaží zabírat checkpointy. Nic světoborného.

Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)

Rychle si ještě odbudeme také další suché informace. Tři třídy: střelec, speciální jednotka a sniper. Každý z nich má nějakou tu vychytávku. U střelce to je možnost přidělat si ke zbraní granátomet, speciál zase vytáhne z batohu raketomet a sniper může rychle zorat pole pomocí C4ky. Nechybí samozřejmě získávání zkušeností (za každou třídu zvlášt) a následné obdržení dalších udělátek.

Podstatná v novém Medal of Honor je jedna věc. Umíráte rychle. Nebo zabíjíte rychle. Záleží, z které strany se to vezme. Nějaké dvě tři kulky a jste dole, to je vědomost, se kterou byste měli na bojiště vstupovat. A jakmile vás něco zasáhne, většinou ani nemáte tucha odkud, měli byste co nejrychleji zdrhat do úkrytu. Tam to rychle vydýcháte a zpátky do akce. Přestože je tedy zabíjení se navzájem v MoH vcelku rychlovka, nemusíte být příliš smrtí frustrovaní, neboť respawn časy jsou maximálně párvteřinové. Pohodlné je také to, že jako útočnící na Helmand Valley si můžete nastavit objevení se za zadkem svého kolegy, který je už někde vepředu v bitevní vřavě – něco podobného jako objevení se u týmového kolegy v Bad Company 2.

Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)

A zde se samozřejmě nabízí ono srovnání dvou her od DICE. Co mi v Medal of Honor chybí, jsou dvě věci: docela slušně zničitelné prostředí a vehikly. Zatímco v Bad Company 2 všechno okolo létalo rozpadlé na kusy, v MoH maximálně tak rozstřílíte dřevěný plot a to ještě vůbec ne podle nějakých zákonitostí fyziky. Výhodu to má alespoň tu, že hra běhá na stejném stroji s mnohem lepšími grafickými detaily naprosto plynule. A co se vehiklů týče, fajn, v Helmand Valley můžete na pár metrů osedlat jeden tank, ale kam se to hrabe na vrtulníky, buginy a tanky z Bad C2.

Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)Klik pro zvětšení (Medal of Honor - dojmy z MP bety)

Co se celkových dojmů týče, Medal of Honor se hraje pěkně, to ne, že ne. Mapy jsou vymodelovány detailně, a pokud je něco kazí, tak je to třeba obyčejnost hraní týmového deathmatche v troskách Kabulu, než samotná mapa. Problém je zatím jednoduše v tom, že hra nepředvedla nic nového. Jasně, je to těžké vymyslet nový revoluční mód, vymodelovat geniální mapu, o které si kluci a holky budou povídat o hodinách ve škole, ale být jen mít jen „dobrý“ multiplayer prostě nestačí. Takže, zatím fajn, ale v plné chceme více.


CGwillWin