preview
APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety

APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety
APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety
17:50, 31.05.2010

Aké hry majú šancu na úspech v dnešnej úžasnej dobe? Kto vraví dobrý príbeh, pekná grafika a prepracovaná hrateľnosť, nie je ďaleko od pravdy. Ale pravdou je, že blízko k úspechu má takisto a ešte aj viac taká hra (film), kde je násilie, hip hop a poriadne roztočená hudba v štýlových autách. Ja vravím už o konkrétnej hre, ktorá sa chystá rúbať na miestach najvyšších. Táto hra, slečny a chlapci, dámy a páni, nie je nič menšieho ako All Points Bulletin, že neviete o čom je reč? Povieme si.

Najprv som sa potešil, že som dostal možnosť, tak ako mnohí z Vás, zúčastniť sa testovania Beta verzie APB (All Points Bulletin). Nuž, ale ako to už býva, tak sa radosť nesplnila, práve naopak. Poviem vám, v čom spočíva sklamanie.

Väčšina z vás sa iste nevyhla hrám ako Grand Theft Auto, Saints Row, alebo iné gangsterky sa tváriace produkty, ktoré vám splnili sen stať sa tím grázlom, alebo mafiánom, akým ste vždy snili byť. A okrem amatérskeho a neskôr profesionálneho multiplayeru v sérii GTA, v ktorom sa mohlo stretnúť na jednej mape nemnoho ľudí (relatívna hodnota) ste nemali okrem hry na Facebooku, kde zdieľať svoje mafiánske sny (a gangsterské) online s celým drsným svetom. A to by sa malo teraz zmeniť.

Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)

APB je MMO, APB je masívna, APB je hlavne online!

Autori si zrejme povedali, že to stačí. Že príbeh netreba riešiť, že úlohy nemajú byť zábavne a napínavé a tak by sa dalo pokračovať, len pekne poporiadku. V skratke by to bolo takto: To čo vás bavilo na GTA IV, tak tu vás to baviť nemôže, lenže toto je on-line a bude to hrať aj tak veľké množstvo ľudí.

Ale nie som žiadny herný veštec, ešte by som dostal za ucho, keby sa to nesplnilo, alebo by ste na mňa poslali gangy. A to by som určite nerozchodil. Takisto som nerozchodil APB. Beta bola obmedzená totiž iba na niektoré hodiny počas dňa, a tie hodiny nie vždy vyhovovali. Bol potom aj celý týždeň, v ktorý sa to dalo hrať kedykoľvek. A aspoň za takú šancu sme radi.

Pozitívne na celej hre je pár veci, tie sú obzvlášť motiváciou do začiatku. Výber postavy je celkom podrobný. Samozrejme sa nejedna o prepracovanú RPG hru, tak si nevyberáte ani rasu, ani výšku postavy, aj keď farbu pleti si vybrať môžete, ale viete ako som to myslel. Po výbere postavy, či chcete mať holú hlavu, alebo vlasy ako kráľ punku, či hip hopový kráľ sa vrhnete do rozhodnutia, ktoré vás bude sprevádzať celou hrou. Či sa pridáte ku tým zlým, alebo tým dobrým. Za každého sa „žije“ trochu, ale len vážne trochu inak. Neskúšal som obe možnosti, ale sledoval som komentáre hráčov. Neviem či to stačí. Ale verím im. To či sú zlý policajti, alebo zlodeji si rozhodnite podľa vlastného uváženia.

Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)

Kým sa zorientujete, čo je od vás potrebné, tak splníte aspoň tutorialové misie, ktoré sa vám objavia na obrazovke, stlačíte smelé „Y“ a idete očistiť budovu od sprayu, zničiť skrýšu gangu. Medzitým si pobeháte po meste, alebo po časti mesta v možných použiteľných vozidlách, zatrúbite na ostatných hráčov, budete počúvať v aute rádio a zistíte, že hra skrýva pekné záležitosti. Ktoré kazia, len neestetické masy ľudí, bez emócii otočených ku daným záležitostiam. Keď prídete ku nejakému automatu môžete si nakúpiť náboje a zbrane, keď prídete ku inému, môžete si navrhnúť farbu auta, alebo aké auto si prajete, každý hráč na začiatku vlastní jedno. A ďalší automat a ten je z celého internetu najobľúbenejším je návrh a kupovanie oblečenia. V prvej hodine novej otvorenej bete v ňom bol minimálny výber. Napríklad modrá šiltovka a modré rifle, a ehm. modré tričko. No to čo sa stalo v nasledujúce hodiny, a to prosím vás, slečny a chlapci, dámy a páni, to bola krása, až na ten neestetický zástup postáv bez emócii pred prístrojom. Toľko možných výberov oblečenia, módnych doplnkov, na moment som mal dojem, že túto hru hrajú predovšetkým hráči The Sims viac ako hráči GTA hier.

Musím pochváliť autorov aj o snahu pridať do hry vozidlá, len tá technická stránka, no jazdiť s autom je jedna vec, ale jazdiť s ním zábavne vec druhá. Nepodarený jazdný model, môžem z hodnotiť, aj keď nie som žiadny automechanik. Viem, že na pomery MMO hry, by mala byť hra trochu menej náročna na HW a takisto sú autori trošku obmedzenejší vo fantázií, ale viem, že to ide aj lepšie. Stačí sa pozrieť na GTA: San Andreas. Horšia grafika, menšia HW náročnosť a ako sa to dobre ovláda.

Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)Klik pro zvětšení (APB (All Points Bulletin) - dojmy z bety)

Čo je však okrem malej motivácie hrať misie najnudnejšie, tak je priebeh misie. Hra je nenormálne náročná, tak ako na ovládanie, ktoré zatiaľ nie je veľmi vyladené, a skôr vyzerá ako nejaká freeware hra (tým sa nechcem dotknúť žiadnych vývojárov- amatérov). Keby si autori nehodlali pýtať za hru bežný finančný obnos za novú PC hru a kto vie či majú byť aj mesačné poplatky nech sa ozve.

Priebeh misíí vyzerá následovne: Dostaviť sa na miesto, ochrániť oblasť, zastrelí vás počítačom riadený protivník. Ďalší pokus je vydarený, vy NPC zabijete a dostanete odmenu. A tak sa to opakuje dokola na iných miestach, občas máte oživenie, že na miesto položíte bombu. A keď sa to už rozbehne sprosté NPC nahradia živý hráči a to už by bolo zábavnejšie, keby nemala postava ťažkopádny pohyb, dokola sa opakujúce oblasti a proste žiadnu motiváciu, to už naozaj je lepšie hrať aj ten amatérsky multiplayer na GTA: SA. Ktorý je mimoriadne podarený.

Zatial ako hráč Beta verzie, tak ako mnohí iní, nemôžem APB odporučiť. Hra nám už o nejaký čas vyjde a my dúfajme, že popracovali na vylepšení. Keby sa všetko vylepšilo, hra by mala šancu na úspech, čo aj napriek nepodarenej hrateľnosti bohužiaľ stále má. Však sú tam štýlové autá, hip hop a poriadne roztočená hudba v tých vozidlách. Dokonca som prvých päť minút rozmýšľal o kúpe. Následne som si dal pár faciek, nebojte


CGwillWin