speciál
Co nás čeká v roce 2013?

Co nás čeká v roce 2013?
Co nás čeká v roce 2013?
00:00, 01.01.2013

Počítač zapnutý? – Ano! Citlivost myši nastavena? – Ano! Klávesnice připravená na zběsilé bouchání do ní? – Ano! Reprobedny nastaveny na správně výbušnou hlasisost? – Ano! Všechno OK? Super, můžeme začít.

Jak je vidno, apokalypsu světa 21. 12. 2012 náš kamarád CzechGamer přežil a my, jeho redaktoři, taky. Vánoční podcast máme za sebou a tipy na vánoční nadílku jsme vám poradili. Tak proč rok 2013 nezačít článkem, jenž nám řekne, co nás v roce 2013 čeká za hry? Věrní fanoušci různých studií už ví, co je tento rok čeká a nemine. Ale, přiznejme si, nikdo z nás nemá ponětí o všech velkých titulech a zajímavých novinkách, které nás tento rok čekají. Čili, vezmeme to jakýmsi podobným stylem, jako jsme projeli vánoční podcast. Leden, únor, březen,… však to znáte.

Zima/Jaro

Ale než to všechno rozepisovat po měsíci, podobně jako ve vánočním podcastu, tak to vezmeme po ročním období. A stejně to bude dávat větší smysl, protože sice je oznámena spousta titulů, ale mnoho z nich ještě nemá dané datum vydání (a u těch, co ho dané mají, se stejnak může lehce posunout). Zima/Jaro bude nejhojnější, protože nejvíce titulů s již daným datem vydání je právě na přelomu zimy a jara.

V lednu nám toho moc nevyjde. Ale je to možná lepší, než si všechny bezva tituly vypráskat v prvních dvou měsících. Z lednových titulů si dovolíme vybrat dva tituly. DmC: Devil May Cry a Sniper: Ghost Warrior 2. Je libo pořádnou rubačku proti démonům nebo pokračování úspěšného budgetového titulu Sniper: Ghost Warrior, který bude zabalen v krásném CryEngine3 enginu? Leden je váš měsíc!

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

„Pššt! Něco jsem slyšel, co to bylo?!“ No, zrovna toto si podle záběrů z hraní Dead Space 3 už říkat nebudeme. Kam se poděla strašidelnost z prvního Dead Space? Tohle si už mohli říct někteří lidi při hraní druhého dílu. „Pozor, tamhle!“ Aliens: Colonial Marines nás snad utvrdí v tom, že únor 2013 bude takový „temnější“ měsíc. Nakonec, milovníci japonských rubaček můžou žhavit svoje konzole na Metal Gear Rising: Revengeance.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Březen by si nato mohl vzít jmenovku „Přežiji/přežijeme to?“ Nejdříve se k nám se svým lukem přiblíží mladá, ale stále (nebo snad již od tehdy) prsatá Lara Croft a začátek jejího příběhu v sérii Tomb Raider. Fanoušci řecké historie a Kratosových krvavých zakončení mytologických příšer si tentokrát své oblíbené krvavé běsnění budou moct vychutnat i po internetu. Bude sérii God of War slušet multiplayerový dodatek? Uvidíme. „Locusti se vracejí! Seberte motorovku a mazejte na ně!“ Ano, Gears of War se vrací. Nebo spíš, oni tu už byli. Gears of War: Judgment se odehrává před trilogií, se kterou se již známe. Jak to všechno začalo, to nám ukáže jednotka Kilo Squad. Tímto ale nekončíme. Musíme potřetí chránit svět před emzáky ze série Crysis a ještě si musíme zalétat v městě, jenž je jaksi až někde u mraků, a zachránit dívenku Elizabeth. Ano, mluvíme o novém BioShocku a dovolíme si říct, že Kuba se ho už nemůže dočkat! Nezapomeňme krátce napsat, že vyjde PC verze Resident Evil 6 a nová Army of Two s podtitulem The Devil’s Cartel.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Tímto jsme prošli začátek letošního roku a vypadá to, že bude obtěžkán velice sladkými plody.

Jaro/Léto

Na druhou čtvrtinu roku 2013 jsou zatím oznámené dva velké tituly. Budeme se slunit na pláži s velice pěknou společností – zombíky a zombicemi v bikinách (pánové, vrr! vrr!) a ti, kteří si oblíbili sérii Uncharted, tak by si měli zakroužkovat datum 7. 5. 2013. Hra The Last of Us sice se sérii Uncharted nijak nesouvisí, ale herní principy budou asi podobné. Budete muset ochránit malou dívenku před zombíky a… Nic dál neprozradíme, jděte si to ihned předobjednat!

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

To, co nemá datum vydání

A tímto jsme prošli zatím vše, co má své datum vydání. Nedatovaných titulů je tolik, až se z toho začíná točit hlava kolem. Proto to vezmeme rychleji.

„Kdo se bojí, nesmí do spárů hry Amnesia: A Machine for Pigs.“

Jak to dopadne s Armou 3, to stále není jasné. Ivan a Martin, zajatí vývojáři v Řecku, nejsou stále doma, takže nevíme, jaké výsledky nám to donese.

Battlefield 4. Název mluví sám za sebe. Hlavně multiplayerová hra, která minulý rok vytáhla výkon počítačů na vysokou úroveň, se má dočkat pokračování. My už čekáme!

„Přesun sem! – Přesouváme se!“, „Přesun tam! – Přesouváme se!“ Company of Heroes 2 vyjde i přes to, že společnost THQ zkrachovala.

The Elder Scroll’s Online. Pokud si zahrajeme ve světě minimálně velkém, jako nám přinesl předloňský Skyrim, bude to super…

PC hráči utřou slzu, protože GTA V podporu PC platformy stále neoznámilo. Inu, uvidíme.

Přežití v ruském metru pokračuje v titulu Metro: Last Light.

Jirka se už beztak nemůže dočkat pokračování své oblíbené série Total War. Tentokráte s podtitulem Rome II.

Hra, která asi nejvíce zaujala celou redakci CzechGameru po herní výstavě E3. Watch Dogs. Bude se hackovat a plížit jako Adam Jensen z Deus Ex – muhehehe!

Na co se nejvíce těší CzechGamer? – TOP
Marek Čejka – Cities in Motion 2

Petr Schwank – GTA V / Rainbow Six: Patriots / Splinter Cell: Blacklist

David Pelán – GTA V / The Last of Us / Beyond: Two Souls
Jakub Pokorný – BioShock Infinite / The Last of Us / Crysis 3
Jiří Szabó – BioShock Infinite
Daniel Kremser – Tomb Raider
Tomáš Novotný – Crysis 3 / Tomb Raider

Na co kdo se těší, již víme. Tak si pojďme tyto tituly trochu více přiblížit:

Není to The Sims, není to SimCity. Je to Cities in Motion 2. V The Sims ovládáte celou rodinu, v SimCity celé město, tady se snažíte vybudovat co nejkvalitnější síť městské hromadné dopravy. Druhý díl oproti jedničce nabídne novinky typu reálného střídání dne a noci, což s sebou přinese reálné jízdní řády (hurá!) a dopravní špičky (bůů!), které nicméně půjde zvládnout třeba pomocí vyhrazených pruhů pro autobusy. Sen každého ředitele dopravního podniku!

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Petr měl hned jasno, David taky. Grand Theft Auto V přináší velkou změnu hned v hlavním hrdinovy hry. On nebude tentokrát jeden, ale tři. Že by to měl být nějaký plagiát ze série Call of Duty si nemyslíme. Náhodou, v této sérii takovouto změnu vítáme. Ta špatná zpráva je, že PCčkáři stále hryžou rohy svých monitorů, protože Rockstar nepotvrdil podporu platformy na PC. My PC hráči budeme muset udělat smutné, zvířecí oči a hodně prosit a třeba to vyjde.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Je možné, aby pršelo nahoru? Asi ne. To je jedno, to bylo jen tak na okraj. BioShock Infinite nás přesouvá z vodního města Rapture o trochu výše – až k oblakům do města Columbia. Jako agent Booker DeWitt musíte nejen najít, ale i zachránit Elizabeth, která byla unesena a strávila v Columbii už pěkných pár let. Kubo, Jirko, připravte se, budete hrdinové! Teda, když se vám to povede…

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

„Musím být opatrnáá- uááá!“ Jak to začalo s Larou Croft? Lépe, jak začal její život profesionální archeoložky, které nedělá problém chlapům ustřelit jisté… partie. No, ze začátku to byla obyčejná a milá holka. Tvrdý boj na ostrově, kde ztroskotala, ji ale naučil. Velká novinka ve hře je luk. Upřímně, co se najednou všichni dali na luky? Crysis 3, Tomb Raider, Far Cry 3,… Samozřejmě to ale neničí, nebo nebude ničit požitek ze hry. U Far Cry 3 to bylo vcelku očekávané, Lara musí nějak v té divočině přežít, když je nábojů tak málo a Crysis – k nanoobleku to vypadá hodně „COOL“.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

I kdyby měl být Crysis 3 strašná blbost, minimálně 50% hodnocení by mělo padnout na grafické zpracování hry. To je prostě N-Á-D-H-E-R-A! Dovolíme se říct, že laťku, kterou minulý rok nastavil Battlefield 3, Crysis 3 posune o dobrý stupeň výš. Konečně si zahrajeme za Proroka, který nás v druhém díle naučil ovládat nanooblek a v prvním díle nám dělal velitele čety. Jeho znalosti o emzácích jsou velké, takže konečně, dá se říct, si zahrajeme proti emzákům „férovou hru“.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Ano, hlavní hrdina The Last of Us, Joel, je podobný hrdinovy z Uncharted Nathanovi, ale příbuzní spolu pravděpodobně nebudou. Toto je zcela jiná hra. Po jedné epidemii se většina obyvatelstva proměnila v něco, co člověk rozhodně není. Joel objeví, nebo ona spíš jeho, čtrnáctiletou dívenku, kterou bude muset ochránit před nástrahami okolní krajiny, která se s nimi rozhodně mazlit nebude.

Upřímně, kdo se ještě nesetkal aspoň s jednou hrou, která by nepocházela z továrny Toma Clancyho. Ať už Ghost Recon Online, nebo nějaký starší díl ze série Rainbow Six. Rainbow Six: Patriots zavede jednotku Rainbow Six do New Yorku, kde se utkají s teroristy známými jako „opravdoví vlastenci“. To víte, moderní USA začíná být politicky rozhořčené a toho právě chtějí teroristé využít. Svrhnout vládu. Jestli je v tom někdo nezastaví, dopadne to asi podobně jako v některé z muslimských zemích.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Další titul, na který se Petr těší, je další věcička z továrny Toma Clancyho. Tentokrát to ale není co-op hra, nýbrž stealth akce. Sam Fisher se opět vrací se spoustou udělátek ve hře Splinter Cell: Blacklist. Zpomalení času, aby se mohl ve skupince s více nepřáteli pořádně vyřádit? Proč ne. Velká novinka čeká vlastníky X360. Budou moct hrát s Kinectem. Navíc budou moct nepřátele například zmást svým hlasem. No, ambice na povedený titul tady jsou. Jen aby se to klasicky dotáhlo a nebyl to jeden z průměrných titulů.

Klik pro zvětšení (Co nás čeká v roce 2013?)

Hráli jste adventuru Heavy Rain? Pak by vás podle Davidova tipu mohla zajímat hra Beyond: Two Souls. Vývojáři ze studia Quantic Dream si vybrali velice zajímavé téma. Jak je to se smrtí? Narodíme se znova? Fanoušky herečky Ellen Page můžou skákat do stropu, protože zde ztvárnila postavu hlavní hrdinky Jodie Holmes. Hra se příběhově bude blížit k filmu. Thriller, jenž bude mít i psychologické zaměření, bude, pokud to autoři nějak nedomastí, určitě černým koněm letošního roku.


CGwillWin