speciál
Rozhovor s tvůrci Scorpion Cheateru

Rozhovor s tvůrci Scorpion Cheateru
Rozhovor s tvůrci Scorpion Cheateru
00:00, 13.05.2005

Asi by bylo namístě upřesnit, že Scorpion Cheater neni program jen na cheaty ale naleznete v něm i spousty jiných věcí... Například návody, vtipy, easter eggy atd... Více se o tomto legendárním programu dozvíte na: www.cheater.cz

Ahoj. Mohli by jste se nám na začátek trochu představit?

Hoj, jmenuji se Honza Svatoš, je mi 26 let a Cheater mě zdržuje od života už devět let :)

Mirek Moucha, 46 let, u Cheatra už 9 let, co chcete víc slyšet ?

Jaká je vaše funkce ve Scorpion Cheateru?

Honza: Jsem jeho zakladatel, programátor a webmaster. Poslední dobou už víc fakt nestíhám.

Mirek: Nejstarší člen (služebně hned po Honzovi, věkově absolutně :), starám se o knihovny cheatů a návodů – pár jsem jich taky sám napsal - a jinak o vše kolem Cheatra, protože jak Honza říká, jsem poloviční šéf, tak ať se starám !

Můžete nám ve stručnosti popsat vývoj Scorpion Cheateru, jak jste se dali dohromady, co jste zamýšleli na začátku?

Honza: Na začátku to měl být program, na kterém jsem se chtěl naučit programovat, protože žádný z demo příkladů z učebnice mě nebavil. Pak se to zvrhlo v jeho vylepšování a po jeho uveřejnění už bylo jasné, že by to mohla být celkem zajímavá zábava. Kdyby se ale časem nepřidal Mirek, určitě by se Cheater tak nerozjel. Je to program, na kterém nemůže pracovat jen jeden člověk. A tím bych chtěl varovat všechny začínající konkurenty: udělat program je jedna věc a dejme tomu, že to zvládnou stovky z vás. Ale starat se pravidelně o vycházení (je jedno že jedete na dovolenou, nebo že máte ve škole zkoušky, nebo že se vám jen nechce a radši si něco zahrajete), vyřizovat tisíce mailů měsíčně, napsat a opravit desítky stránek textu, postarat se o reklamu, to je pro jednoho člověka naprosto nemožné. Tedy pokud nejste Superman nebo Stáňa Gross :o)

Mirek: Já nezamýšlel vůbec nic. Jen jsem hledal na webu nějaký návod, nebo co… no a kdesi jsem narazil na nějaký program s cheatama a tak podobně. Poslal jsem Honzovi klasický dotazník a svůj první návod (Blue Shift). Pak další návod a ještě další a pak jsme vymysleli knihovnu Návodů. Ta už mi zůstala, později jsem založil knihovnu návodů s obrázkama a převzal ještě knihovnu cheatů.

Plánujete ještě nějaký radikálnější změny ve Scorpion Cheateru?

Mirek: Samozřejmě – chceme přilákat nové redaktory, předat jim knihovny a zpoplatnit Cheatra. Oni budou pracovat a my to budeme řídit a žít z dividend.

Honza: Radikální určitě ne. Máme sice spousty nápadů, ale kde vzít čas a náladu? Jinak se přikláním k Mirkově návrhu :o)

Pamatuji si že když byla ještě dosová verze Scorpion Cheater, tak byli diskuze o CHEATEROVI 2000, myslíte si že ho nikdy uděláte? Nebo ho vytlačil Wincheater 2?

Honza: No jo, to je trochu moje stále živá bolístka. Koncept byl dobrej, ale muselo by se to vše dělat úplně jinak, navíc v době rychlého internetu by celý program ztrácel svoji roli – archiv na CD je fajn, ale blbě se aktualizuje :o)

Mirek: Cheater 2000 byl velký projekt, kterým jsme následovali příkladu Járy Cimrmana – průkopníka slepých uliček. Brzo se ukázalo, že tudy cesta nevede. I když uměl pár věcí, které nedovede dokonce ani současný Wincheater, nebyl životaschopný – nepřežil ani svůj zrod. Wincheater je jeho nástupcem, takže nechme Cheater 2000 klidně odpočívat v pokoji.

Plánujete placenou verzi?
Mirek: Ano, ale pak se, bohužel, vždycky probudíme ! :)
Honza: :o))

Máte fanynky? Chodí vám poštou čokolády, diamanty, medvídci no prostě dárky :-)?

Mirek: Ano. A chtěli bychom touto cestou všem fanynkám vzkázat, ať už nic neposílají, už to nemáme kam dávat. Pro samý diamant nemám doma už ani kam šlápnout. Pokud nám mermomocí chcete něco poslat, napište nám a my vám pošleme číslo účtu. Děkujeme.

Honza: Přesně tak, věcné dary jsou fajn, ale taky už nemám kam dávat tikající balíčky (že by švýcarské hodinky? ;-).

Máte nějakého chytráka co do vás věčně prudí? Tady ho můžete krásně pomluvit… :-) ?

Honza: vždycky se někdo najde, ale jsem hrozně potěšen, že drtivá většina jsou kladné ohlasy, případně přátelské přání a připomínky. Buď jsme vážně tak dobří, nebo máme tak dobrej filtr :o)

Mirek: Máme takové, ale zatím na ně stačíme sami. Obecně lze ale říct, že nás nejvíc prudí všichni, kteří nám posílají kradené návody. Když se nám to nepodaří zachytit, bývá s tím spoustu nepříjemností. Proto jsme taky založili „Černou listinu“.

Baví vás ještě vůbec vylepšovat a dělat na cheaterovi? Nebo se z toho stala jen rutinní záležitost?

Mirek: Nebaví, ale co mám, dělat ? Kdybych přestal, Honza by mě zmlátil.

Honza: Nebaví, ale co mám, dělat ? Kdybych přestal, Mirek by mě zmlátil.

Změnil váš život nějak projekt Scorpion Cheater a kolik vám zabírá času?

Honza: To si piště, že změnil. Už jen to, že musím jeden víkend v měsíci chodit spát až skoro ráno kvůli aktualizaci, je pro takového spáče jako jsem já, hrozná oběť! :o) Samozřejmě to žere moc a moc času, ale je to koníček a je za námi aspoň něco vidět. Pozitiva jsou jasná: poznal jsem hodně fajn lidí, naučil jsem se jednat s lidmi a mám spousty různých zážitků :o)

Negativa? Poznal jsem hodně blbců a změnil se mi pohled na společnost, samozřejmě negativně :o)

Mirek: Nezabírá víc času, než jakýkoliv jiný koníček. Můj život ovlivnil hodně,leckdy i negativně, ale vcelku můžu říct, že jsem rád, že jsem se k tomu připletl.

Plánujete nějaké další projekty jako Scorpion Software? Hry, programy, pomůcky… :-) ?

Honza: …. kam jsem jen dal tu zbraň….pojď sem Hiddene!!! :o)

Mirek: Proboha, jen to ne ! :)

Vy dva jste jakési stabilní jádro Scorpion Cheateru a Scorpion Software ale kolik máte celkem spolupracovníků? Zvládli by jste to i bez nich?

Honza: no my dva jsme „šéfové“ – tj. lidi, co rozhodují. Ale stabilní jádro tvoří asi 4-5 lidí, na kterých hodně záleží obsah knihoven.

Mirek: Dneska je už Scorpions WinCheater tak veliký projekt, že bychom to ve dvou určitě dělat nemohli, a to ani kdybychom to dělali na plný úvazek. Nejbližších spolupracovníků je 13 (všichni mají na našem webu svoje „vizitky“), ale pak je ještě široký okruh lidí, kteří pro nás pracují, dalo by se říct „externě“. Prostě jen sbírají a posílají příspěvky, ale bez nich by to taky nešlo, to mi můžete věřit.

Jaký je váš všední den?

Honza: Stereotyp. Zděšeně se probudit, že už je ráno. Unavit se v práci, přijít domů, vyřídit poštu, u večeře tupě zírat na zprávy a pak rychle k PC a aspoň do půlnoci dělat. Pak se vyděsit, že je už jedna v noci a praštit sebou na postel.

Mirek: Nuda. Ráno hezky do kanclu, pustit kompík, brejlit do něj do čtvrt na pět a pak zase hupky dupky domů. Doma druhý komp, práce pro cheatra a tak pořád dokola.

Chcete někoho na závěr rozhovoru pozdravit nebo někomu něco popřát?

Honza: Všeobecně chci poděkovat našim fanouškům, protože bez nich by Cheater samozřejmě nebyl…. a já bych měl klid, hodně času, měl bych rodinu, uměl bych tři jazyky, byl bych milionář a válel se někde pod palmami….grrrr!!! :o)

Taky díky všem lidem, kteří zadarmo (což je dnes velmi vzácné) a ve svém volném čase pracují na něčem, jako je Cheater!

Mirek: Jo, zdravím Honzu a přeju mu – on ví co. Ale samozřejmě, zdravíme i všechny naše spolupracovníky, přispěvatele, uživatele a vůbec všechny lidi, kteří nám drží palce. Díky.

OK, za CzechGamer díky moc za rozhovor a ať se daří :-)

CGwillWin