speciál
MMORPG

MMORPG
MMORPG
00:00, 24.06.2004

Klik pro zvětšení (MMORPG)Hráli jste někdy nějakou hru po internetu??? Většina z vás určitě odpoví, že ano. A určitě to byli rychlejší akční hry tipu Quake3Arena nebo Unreal Tournament nebo něco týmovějšího jako dominantní Counter-Strike či Battlefield 1942 . A kolik tam bylo hráčů??? Tak deset, že ano??? No jistě. A napadlo vás někdy mít akční hru , kde je k serveru připojeno třeba 1500 hráčů??? Určitě ano. Ale to bylo asi jen těžko myslitelné.

Úspěch v každé FPS zaručuje spousta FPS (teď myslím Frames Per Second) a pohotovost. Jenže střílečky jsou většinou hodně náročné na grafiku a při spoustě hráčů by byl server neúnosně zpomalen a jak sem říkal trhanou FPS hrát zřejmě nikdo nebude. A pokud zas tak graficky náročná není tak jen málokdo má tak rychlé připojení k internetu, aby neměl při patnácti stech hráčích lagy a vysoké pingy…

Důvod jedna - RPG stvořené pro online playing

A to právě ta výhoda RPG. V nich totiž nemusíte po klávesnici „honit“ krkolomná komba pro vyhýbání před kulkami a leserovými výboji, ani mít super rychlé reflexy, aby jste mohli udělat RocketJump až do výšky patnácti metrů, kde se musíte v pravou chvíli pohnout o 560 pixelů doprava a tam je double-damage. Není tady třeba mít ani super rychlé připojení k internetu, aby jste kvůli lagu nepřišli o svou hlavu. Ve všech MMORPG ( co to vlastně znamená??? Masisve Multiplayer Online Role Playing Game neboli Masivní Multiplayerová hra na hrdiny hraná výhradně online), které sem měl tu čest hrát, jsou souboje rozdělené na kola ( tahy) a tak vám o pár FPS nejde. Graficky sice nejsou nikdy na špici a za nejnovějšími offline hity jsou v tomto směru třeba i o mnoho měsíců pozadu, jenže komu to vadí??? O grafiku v RPG přece nejde…

Klik pro zvětšení (MMORPG)Důvod dvě - dlouhá tradice…

Jak zřejmě víte pro 95% MMORPG je nutné nejen vlastnit originální hru, ale musíte i každý měsíc posílat peníze na konto výrobce, které se většinou pohybuje v hladině okolo 10USD ( tedy cca 300 Kč :))a to není zrovna málo. Tuto sumu jsou ochotní vydat jen někteří hráči a těch je u nás v Čechách věru málo:). Takovíto hráči se mohou se mohou s hrdostí nazývat „HardCore pařani“. Ti na hrách většinou vyrostli a hrají je třeba přes 10 let a více což už je úctyhodný věk. V době, kdy začínali, nebyly na trhu, žádné grafické akcelerátory a za pěknou grafiku jste mohli považovat všechno co mělo více jak 4 barvy. A protože v RPG nejde o grafiku, ale spíše o atmosféru příběh a vývoj postavy, byli RPG ve velké oblibě a proto si k nim hráči kteří už hrají delší dobu udělali vztah a své oblíbené tituly hrají za pomocí emulátorů i na svých nových mašinách. Bez toho, aby mohli vybít pár dungeonů nebo zachránit několik sličných pan si dokáží život představit jen velice těžko. Hry jsou pro ně koníček a neželí peněz, které dají do svého koníčku, je to prostě vášeň jako třeba modelářství. A když se objevily MMORPG hned se k nim spousta těchto HardCore hráčů přidalo, protože nejen, že můžou páčit zámky, čistit dungeony a sesílat kouzla. Můžou se spolčovat do part se svými kamarády a můžou jít zachraňovat panny společně a ještě u toho zažít více vzrušení než když hrajete samy. Je to prostě skvělý pocit, když na vás vyběhne havěť kterou nemůžete porazit a snažíte s zachránit nejen sebe, ale i své přátele( o tomhle by jsme vám mohli se Feathersem vyprávět ). Nedá se to dost dobře popsat…to se holt musí zažít. Navíc většina her čas od času dostane nějaký ten přídavek a tak může zase dělat o něco více věcí, proto žádné MMORPG jen tak neomrzí a pokud přece jenom ano, tak přestanete platit a jdete do jiného.

Klik pro zvětšení (MMORPG)

Trochu jiná situace je v Asii. Tam MMORPG hraje vesměs každý, kdo vlastní počítač. Korejci a Japonci mají hry, které se do Evropy nikdy nedostanou, ale to nikomu nevadí. Protože servery těchto her stejně nikdy nezejí prázdnotou. „Onlajnovky“ se tam hrají…prostě proto. Nikdo nezná důvod, ale je to tak. Milión zaregistrovaných hráčů v jedné hře není nic neobvyklého a každý Japonec si platí ne jednu, ale hned několik her zároveň. Ale teď k dalšímu důvodu…

Důvod třetí-jeden svět nestačí…

Občas se určitě někomu nelíbí naše společnost, stane se mu něco nepříjemného, nespravedlnost atd. a chce se přemístit někam jinam-do jiné dimenze, jiného světa, na jinou planetu. A právě tato možnost se vám v MMORPG nabízí jak lepá děva na E55. V každé hře je svět naprosto odlišný, spousta prostoru ke zkoumání, spousta úkolů, jiní lidé, jiná pravidla společnosti. A vše je úplně jiné než v našem reálném světě a tak má každý šanci dělat to po čem touží a i to co by v realitě dělat nemohl. Asi jen málokomu z vás lítají z rukou blesky a firebally a ještě míň lidí vidělo a vlastní oči partu kostlivců jak přepadají obchodníčka s vozem. A to je ono. To je vlastně i důvod proč se hrají počítačové hry všeobecně. V nich se totiž můžete stát někým, kým by jste doopravdy být nemohli a možná ani nechtěli. Ale v MMORPG je to rozvedené do nejmenších podrobností. Protože každý hráč trochu při-vytváří svět ve kterém hraje panují tu jistá pravidla, která jsou o mnoho lepší než v sigleplayerových titulech, protože je při-vytváří zase stovky jiných hráčů a v singlu pouze autoři. A dohromady je to jiný svět v tom našem reálném…a to je podle mě to největší plus všech MMORPG

Klik pro zvětšení (MMORPG)Tak teď už víte proč…

Jenže nejlépe si vše vyzkoušíte, až když si to zahrajete. Jenže ono zaplatit 2000 za hru, pak to dva dny hrát, a nejednou nastane okamžik kdy zjistíte, že tahle hra je vyloženě špatná stejně jako komunita v ní. Všichni jsou cheateři, svět je prolezlí bugy atd. Naštěstí u většiny her je možno si stáhnout soubor, se kterým si hru můžete třeba týden zkoušet bez nutnosti placení poplatků. A pokud nemáte peněz nazbyt, nebo se vám je jen nechce utrácet, můžete se stejně jako já (nebo i hodně členů redakce z Hellforge :)) porozhlédnout po nějakém tom MMORPG, které je naprosto zdarma. Můj oblíbenec je jednoznačně Tibia ( www.tibia.com) a pokud se o ní chcete dozvědět více, stačí si přečíst recenzi. Dále jsou to třeba Runescape, jež je dokonce kompletně 3D ( www.Runescape.com ), Koyrith (www.koyrith.tk) nebo třeba Ragnaarook Online ( www.czech-ro.cz ). Další možností je legendární Ultima Online, stačí si zakoupit hru v obchodě a pak se můžete zaregistrovat do jednoho z mnoha českých serveru ( takzvaných Shardů) a hrát zadarmo, přičemž samotná hra se dá sehnat celkem lacino. Nic vám však nebrání připojit se na oficiální server a hru si zaplatit

Ať už se vydáte do jakéhokoliv světa, ať už placeného nebo zdarma. Připravte se na nevšední zážitky a spoustu sežraného času, ale za tu výtečnou zábavu to přece stojí ne??? Klik pro zvětšení (MMORPG)Klik pro zvětšení (MMORPG)


CGwillWin