recenze
Cities in Motion

Cities in Motion - recenze
Cities in Motion - recenze
08:47, 12.03.2011

Vždycky jsem se smál spolužákům, kteří měli jako své hobby vláčky, lokomotivy a různé další prkotinky. Neměl jsem pro to zkrátka pochopení ani správnou dávku entuziasmu. Víte co? Už se jim smát nikdy nebudu. Oči mi totiž otevřel tenhle finský tichošlápek, který si uzmul to dobré ze starého Transport Tycoonu, přidal pár tabulek a jiných vehiklů, které máte k dispozici a voilá. Kluci z finské metropole (ano, jsou to Helsinki) pro nás připravili parádní takříkajíc vzpomínku na doby, kdy jsme si užívali všechna ta hejblátka, grafy a minimalistickou grafiku.

Nevím jak vám, ale 110% redakce je naštváno, když musí čekat takových pět, potom deset minut a po dalším chytání lelků autobus stále nejede. Potom proklínáte jistojistě uzavírku v dopravě, věčně naštvaného řidiče nebo šéfa MHD. Jenže ono to zase taková prča není, díky Cities in Motion jsme se o tom mohli přesvědčit na vlastní kůži a vy můžete jakbysmet.

Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)

Staromilská atmosféra na vás od začátku dýchne a navíc se potom ještě hezky stupňuje, ostatně svou cestu v kariérním módu začínáte pěkně od píky ve dvacátých letech, o oldschoolu tedy můžeme nechat mluvit historií provoněná depa a staré autobusové zastávky. Rozhodně doporučujeme přejít si před započetím své manažerské kariéry kraťoulinký tutoriál, který vás pěkně zasvětí do všech základů. Časem sice budete muset slušně poupravit strategii, jíž jste se řídili v plnění lehčích úkolů, to je ale nakonec ta pravá zábava a hlavně výzva.

Hracím polem vám budiž tři města – Helsinky, Berlín a Vídeň. I když autor článku v žádném z měst nebyl, satelitní snímky se liší od těch herních, virtuálních náhledů na město. V podstatě je to i dobře, protože by tak autoři byli svázáni v designu misí a pochybuji, že se někdo bude zabývat detailním rozborem přesného umístění Brandenburské brány (možná maniaci žijící v těchto městech).

Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)

Jak postupuje herní čas, kapánek se i mění i město pod vámi (rozloha) a je celkem jasné, že v osmdesátých letech nebude po ulici jezdit výstavní kousek ze starých dobrých třicátých (prý byly fakt cool), alebrž moderní rodinná vozítka. To samé platí pro dopravní prostředky, jimiž naplňujete poptávku po vašich službách. Parádně působí pro ukázku taková změna staré šaliny v pořádné ekologické vozítko 21. století.

Ve vašem depu se mohou ustájit autobusy, tramvaje či metro. Aby bylo Cities in Motion trošku více variabilní, máte později na výběr ještě z dopravy vrtulníkové či lodní. Představa, že vás do školy hodí pilot je trošku uhozená, ale proč ne.

Kariérní mód je spíše změtí vám zadaných úkolů a čekat nějaký procítěný příběh dopravního makléře a městské rady je zbytečně, v průběhu hry vám chodí různé zakázky a vy je poté plníte. Vedlejším úkolem, jímž si může vaše konto časem pěkně přilepšit (spíše z dlouhodobých perspektiv) jsou potom zakázky od nějakých spolků. Typickým příkladem budiž například zástupce místních pionýrů (nebo skautů) žádající vás o umístění další zastávky poblíž jejich působiště, aby tak členové skupiny mohli lépe dopravovat svá pozadí po městě bez otlačených choditel.

Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)

Velkou roli ve hře hraje ekonomika a pokud v ní nejste příliš zběhlí, nemusíte se bát propadů a následné sebevraždy kvůli zruinovaným bankovním účtům, zde vás hra upozorní na nastávající situaci na trhu. Například vám pěkně poví, jakmile dojde k poklesu světového hospodářství. A jak to tak bývá, vše souvisí se vším a tak je jasné, že když nebude tolik lidí pracovat, nebude jich ani tolik potřebovat cestovat. Pro vás tak jasný impuls k utáhnutí opasku a k prodání několik vozů.

I když tabulek není doslova přehršel a neztrácíte se ve změti grafů a čísel, určitě to šlo udělat kapánek „uhlazeněji“ a některé by rozhodně zasloužili menší úpravu. Velmi roztomilou pomůckou a takovým „oživovákem“ pro mě byla lišta ve spodní části obrazovky, jež vám sdělovala nejnovější zprávy či stížnosti nebo naopak potěšené ohlasy. Můžete se třeba dočíst o pánovi, který si vyloženě užívá bloumání MHD a naplňuje ho sledování rušných bulvárů. No každý jsme nějaký.

Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)Klik pro zvětšení (Cities in Motion - recenze)

Narážíme na sociální vazby, které byly velmi často proklamovány v trailerech a slibovali hodně „prči“ a zapeklitých řešení (poslední SimCity Societies také slibovalo), nemají sociální skupiny (dělník, vědec či školák) zrovna velký význam. Ve výsledku vám totiž tak nějak dojde, že budově školy by slušela pěkná prosklená výloha, v níž by mohli oni studenti vypalovat cigarety. Původně se tak z celkem zajímavého nápadu vyklubal takový „vedlejší produkt“.

Vzhledem k tomu, že Cities in Motion je momentálně jediný pořádný simulátor zaměřený na milovníky (!!) dopravy ve městě, nezbývá nám ho než doporučit a poslat vás pro něj do nejbližších informací na autobusovém nádraží. Pokud ale patříte k člověku, jenž raději volí jiné alternativy jako jsou vycházky či rychlý přesun po městě na inline bruslích, nebude tohle pro vás to pravé vyhození z kopýtka. Nicméně je ale Cities in Motion velmi slušným simulátorem a parádním odpočinkem pro všechny unavené stratégy. Mozkové závity se vám nezavaří, ale i tak musíte mít nastavený režim ve vyšším režimu než jen „Stand-By“. Na co tedy čekáte, upalujte už.

DOBRÉ
78%
CZECHGAMER
Cities in Motion nabízí oddechovou zábavu zcela adekvátní vašim dvaceti euro, které za hru vypláznete.

CGwillWin