recenze
Worms Reloaded

Worms Reloaded - recenze
Worms Reloaded - recenze
23:56, 29.08.2010

Bolo to ako včera keď sme hrali prvých Wormsov na našich prvých počítačoch. Niektorí dokonca hrali slávnych Červíkov aj na Amige. Vtedy sa písal rok 1995 a bola to revolučná a zábavná hra, ktorá síce už dnes nevyzerá pekne, svojím spôsobom stále je a zábavnosť si udržuje stále. Dnes sa píše rok 2010 a ľudia predstavte si, že princípy tejto hry sú zábavné aj teraz. V novej hre sa totiž toho až tak veľa nezmenilo.

A nezmenilo sa to hlavne s porovnaním najobľúbenejšieho dielu Worms Armageddon (pre niekoho ako napríklad mňa to bol Worms World Party). Ak si túto 2D ťahovú stratégiu pamätáte, nemusíme až tak podrobne vysvetľovať princípy nového dielu Reloaded.

Po troch pokusoch prerobiť sériu do 3D prostredia (ktoré im veľmi nesedelo) sa na naše počítače vrátili starí dobrý červíci až teraz. Môžeme byť za to vďačný. Medzi týmito dielami sa konzole a mobily tešili rôznych spracovaní, ale podľa môjho názoru, nič sa nevyrovná starej dobrej myške a klávesnici. Aspoň v prípade Wormsov nie.

Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)

Môžem teda rovno autorov z Team 17 pokarhať za „konzoloidné“ menu, ktoré priam srší tým, že sa až tak nesnažili spraviť potešenie pre PC hráčov. Ono priamo v hre je ovládanie veľmi dobré a od posledných PC 2D Wormsov sa zas toľko nezmenilo. Akurát je písmo väčšie a tabuľky s výberom zbraní tiež. 2D prostredie teda sedí ako zadok na záchod. Pekne animovaný červy, prostredie pekne vykreslene, pozadie nie je stacionárne, ale sa často hýbe. Takisto objekty na mape ako výbušné sudy, krabičky (s muníciou, lekárnička, technické vybavenie) sa hýbu tiež. Červíky majú pekné hlášky pri strieľaní, umieraní...proste všetko ako má byť.

Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)

Princíp je veľmi jednoduchý. Máte na jednej mape proti sebe niekoľko tímov Wormsov (minimálne 2). Maximálny počet červov v jednom týme je štyri. To je trošku slabé číslo, keď vo Worms World Party ich bolo až osem. Musíte pomocou zbraní a iných technických vymožeností, hlavne s pomocou vašej logiky odstrániť konkurenčných červov, alebo splniť nejakú úlohu. Na výber máte okrem starých dobrých zbraní ako raketomet, granát, mína, svätý ručný granát aj nové kúsky ako stacionárny guľomet, magnet a iné, ktoré Vás milo prekvapia. Napríklad vyvolanie malej búrky.

Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)

Po novom u 2D červíkov je možnosť si dať aj rôzne pokrývky hlavy. Schválne som nepoužil výraz čapica, lebo taký rybársky háčik, alebo helma predátora predsa šiltovka a nič podobné nie je. Červíkom sa to hodí, škoda, že nemôže byť vo vašom týme každý červík originál. Všetci musia mať rovnaké čapice, rovnaké hlasy, rovnaký víťazný tanec..a žiadny nemôže mať víťaznú hymnu, to tu už bohužiaľ nie je, takisto ako žiadna vlajka. Maximálne keď hráte online, tak máte profilový obrázok čo máte na Steame, kde sa ako na jedinom oficiálnom mieste dá hra kúpiť.

Na výber máte niekoľko herných módov. Kampaň Vám zaberie nejaké 2-3 hodinky, ktoré si ako tak užijete. Pretože, neviem koho to bol nápad, ale prevažujú v kampani misie podobné hernému módu Deathmatch. Nápadité misie, kde treba využiť viac logiku prišli do úzadia. Ale aj také misie sa našťastie nájdu. V jednej misií treba pomocou “girder“, magnetu, teleportu a FirePunchu zabiť červíka na druhej strane mapy. Možností ako to vyriešiť je niekoľko. A to sa nám páči. Škoda len takého minimálneho počtu. No čo aspoň to hráči rýchlejšie prejdú. Ďalšími módami, ktoré Vás možno potešia, možno nie sú Body Count, kde ide o to aby ste nahrali s jedným červíkom čo najvyššie skóre. Double Kill, First Blood....všetko čo poznáte s Unreal Tournament a podobných hier Vám bude pomáhať naberať čo najvyššie skóre. Ďalším módom je ešte Warzone, kde vo vojnových podmienkach máte poraziť červíky. Je to len obťažnejší deathmatch. Poteší podrobný tutoriál kde sa nový hráči naučia hru ovládať. Je však jasné, že najväčším lákadlom celej hry je online hra, alebo hra proti živému hráčovi na jednom počítači.

Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)

Tu poteší kolónka obchod, kde za zarobené peniaze z kampane a iných módov hry môžete kupovať unikátne zbrane, resp. tie najobľúbenejšie z celej červíkovskej histórie. Takisto môžete kúpiť rôzne náhrobné kamene, čapice (ehm. pokrývky hlavy), nové mapy a bonusové kampane. Obchod je taká bonusová vec, behom pár hodín sa vám určite podarí všetko odomknúť, resp. kúpiť.

Nové zbrane nekupujete zbytočne, ale môžete si vytvoriť vlastný herný mód z názvom napríklad: „Vsetkyzbranenekonecno“To poteší starých harcovníkov. Škoda, že oproti predchádzajúcim 2D dielom (na PC ), tu nemôžete nastavovať silu výbuchov a silu zbraní. To nie je len detail, ale ako veľkú chybu to zas brať nemôžeme. Poteší však samotná hra, ktorá jecelá vytvorená vlastne iba kvôli hráčom. Predsa len už staršie hry ako World Party majú problem s chodom na nových Windowsoch, nových grafických kartách. Bohužiaľ je to tak zrejme kvôli tomu nás potešili 2D HD spracovaním. Ktoré až na pár drobných chybičiek teší a bude tešiť.

Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)Klik pro zvětšení (Worms Reloaded - recenze)

Online hra je bez problémová, získavate v hre achievmenty (ale to už asi v každej novinke je zvykom), násť si spoluhráča na nete nie je problém. Jedine to bol väčší problém deň pred oficialnym vydaním, kedy to mohli hrať, len tí čo si to skôr kúpili. Čiže prakticky veľa hráčov. Našťastie už to problém nie je. A keď narazíte na dobrého protivníka, je to radosť hrať. Trošku ma mrzí, že nešli v šľapajach Worms 2 a nevytvorili v hre žiadne videosekvencie, ktoré boli veľmi zábavné. To mi už chýbalo aj vo World Party. Celkovo však hre môžem vytknúť málo, takisto, ale dať vysoké hodnotenie hre, ktorú sme tu už raz videli tiež nie je ono.

DOBRÉ
75%
CZECHGAMER
Nižšia cena, dobrá hrateľnosť však vraví za všetko. My sme spokojní, viac sme ani nečakali.

CGwillWin