recenze
Medvěd Míša - Ostrovy pokladů

Medvěd Míša - Ostrovy pokladů
Medvěd Míša - Ostrovy pokladů
00:00, 03.05.2006

Když mi přišel na recenzi Medvěd Míša – Ostrov pokladů, tak při čtení letáku k CD s hrou jsem si všiml nápisu - Vhodné pro chytré děti od 5 let. V duchu jsem se začervenal ale následně jsem si řekl - No a? Aspoň bude nějaká ta změna od neustálého hraní všemožných ultra mega mocných stříleček a procvičím si své logické mozkové nedostatky . A vskutku vám mohu s klidným svědomím říci (obzvláště pro mladé páry s nějakým tím neposedným čiperou), že jsem byl z hraní Medvěda Míši opravdu mile potěšen a navíc s dobrým pocitem, že konečně někdo udělal srozumitelnou logickou počítačovou hru i pro ty nejmenší. Co a jak vedlo recenzenta k takovýmto positivním reakcím? To se dozvíte níže .

Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)

Takže hezky postupně, nažhavte mozky, začínáme!

Dělat logickou hru zaměřenou na věkovou skupinu pouze od pěti let by bylo v dnešní době dosti ulítlé, proto některým chytrým mozkům (zaplať pánbůh, že aspoň některým) došlo Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)do hry implementovat dvojí obtížnost a to - Začátečníci a Pokročilí. Zatímco obtížnost Začátečníci je spíše o tom, aby se ten váš malý drobeček naučil ovládat myš, poznávat barvy a že do oranžového zámku patří oranžový klíč, tak naproti tomu obtížnost Pokročilí už dává zabrat i poměrně silně mozkově vyvinutým jedincům . Poměr mezi těmito obtížnostmi nelze hodnotit jinak než kladně. Do hry samotné proniknete za pár minutek, aniž by jste četli nápovědu a když už jste se ke čtení nápovědy snížili, tak ta je vysvětlená srozumitelně a pomocí obrázků, tak aby jí pochopili i ti nejmenší, kteří jsou ještě takzvaní očuchávači klávesnic a myší (nebrat jako nějakou fetišistickou úchylku ale pouze jako počítačový slang ).

Medvěd Míša patří vždy na ledovec

Teď si povíme něco málo o principu hry . Lajcky matematicky řečeno, de o to, že musíte vždy dostat objekt A (v našem případě figurant Míša) na objekt B (to znamená na takovou modrou ledovou kru) a občas k jeho dosažení musíte sbírat objekty C (ovoce, poté se vám zpřístupní východ – ledová kra) a D (klíče do zámků atd.). Tak radši skončím s dalšími matematickými teoriemi, než mě někdo Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)zažaluje za špatnou výuku matematiky . Ze začátku vám to celé bude připadat jako procházka růžovým sadem ale se zvedající se koncovkou čísla levelu to bude těžší a těžší a věřte, že kolikrát se snížíte i k funkci řešení a posléze si budete nadávat, jakou drobnost jste to přehlídli. Když už jsme u těch řešení, tak se u nich na chvíli zastavím. Je to funkce, kterou můžete aktivovat při plnění nějakého levelu. Aha to sem to vysvětlil opravdu brilantně, že? . No a na tuto funkci se dostanete tak, že zmáčknete při plnění úkolu tlačítko ESC (vlevo nahoře na klávesnici ) a kliknete na řešení. Posléze už váš kybernetický chlupáč (mluvíme pořád o Míšovi, že?) za vás sám dokončí kolo. Aby se řešeních nedalo zneužít k nefér dohrání hry, tak na každý svět připadá možnost zvolit si funkci řešení pouze čtyřikrát. Jo já už jsem se dostal až k popisu světů jo? Tak si tedy probereme to herní prostředí…

Kde to jsem? Jo tady sem…

Aby se ze hry nestala pouze stereotypnost v jednom nudném prostředí, tak jsou tu vždy pro daný svět obměny herního pozadí a prostředí, což je vlastně celkem logické. Ve zkratce řečeno tyto prostředí (světy) jsou celkem vždy čtyři (lesní svět, dřevený svět, mramorový svět, železný svět) na každou obtížnost. Pozadí k prostředí vždy skvěle zapadá do pozadí a mladší hráče (tedy spíše dětskou populaci herního světa) potěší, že herní prostředí je vždy vytvarované jako hlava kočky nebo nějaký domek. Hezké a svým způsobem mi hra takto připomněla legendární českou hru Fish Fillets. Levelů hra skýtá celkem 44 pro obtížnost Začátečníci a 66 pro obtížnost Pokročilí.

Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)

Slyším, vidím a je to hezké…

Když sem poprvé kouknul na tento titul, myslel jsem si že hudební a grafický doprovod bude jen snůška trapnosti. Jsem velice rád, že jsem se spletl. Začnu tedy popisem ozvučení. Hudba a celkově zvuky je naprosto uklidňující a atmosféru probouzející část hry. Prostě při poslechu takřka jednoduchých melodií vás bude bavit myslet, teda aspoň mě to tak připadalo . Zvuků tu sice není mnoho, občas nějaký ten hlásek zazní od Míši, nebo když sníte jablko či odemknete zámek, ale i tak jsou zvuky neotravné a příjemné. Teď bych chtěl trochu probrat grafické zpracování, které dopadlo na tento titul rovněž výtečně. Hned při spuštění hry jsem samozřejmě prošmejdil na stavení a byl jsem překvapen, že hra podporuje 32 bitové barvy a Vsync, opravdu tleskám a tímto poznáte kdo dělá hry ještě jakžtakž s láskou a nechce vypustit jen komerční brak. Co se týče animací, tak vše co aktivujete nebo s čím pohnete, je krásně animované, když sem hru začínal hrát, tak se mi právě moc líbily pohyby Míši.

A jak dlouho mi Míša vydrží?

Těžko říci jaká je trvanlivost hry, samozřejmě záleží taky jak jste na tom s mozkovými závity . Obtížnost Začátečníci je při nejhorším případě na den hraní i pro ty nejmenší, obtížnost Pokročilí je na pár dnů zábavy i pro ty otrlejší. Ale co dodat závěrem? No ukončil bych to asi takto: Za málo peněz, hodně muziky… doporučuji…

Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)Klik pro zvětšení (Medvěd Míša - Ostrovy pokladů)

Dodatek kde sehnat hru:

Míša je v prodeji v prodejních místech tisku za 119Kč a nyní je možno jej také zakoupit elektronicky prostřednictvím SMS-ky. Více na medvedmisa.spidla.cz.

DOBRÉ
70%
CZECHGAMER
Skvělá logická hra pro děti, která je naučí logickému myšlení a prvním pohybům s myší.

CGwillWin