recenze
The Sims 2: University

The Sims 2: University
The Sims 2: University
00:00, 19.02.2006

Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)

Apollo21_21-03-2005-13-26-15_01.jpgJednosměrka:)
Každý simoznalý hráč ví, že k původním The Sims vyšlo v celku sedm různých datadisků, díky nimž jste se mohli podívat do města (Sim City), koupit si pejsánka nebo jet chytat bronz k moři a další podobné vylomeniny. Kvalita všech datadisků byla většinou nadprůměrná, ale stejně málokdo měl koupené všechny díly, páč stálo to slušné jmění, aby jste mohli každý z nich vlastnit a holt ne každý si může dovolit vypláznout jednou za dva měsíce litra na prodavačku, aby mu dala „ty nový simíky“. Nu ke dvojce vyšel zatím jenom tenhle expansion pack a jak to s ním vypadá se dozvíte, když budete číst dál.

Just you wait!!!

Na světě je asi málo lidí, kteří neví o co v tomhle datadisku jde. Buďto alespoň občas sledovali internet, kde se to jeden čas hemžilo prvními screeny a informacemi nebo zapojili mozek a domysleli si to z jasně mluvícího názvu. Pokud k těmto šťastlivcům nepatříte řeknu to ještě pro vás (mimo to by jste měli asi zajít za nějakým psychologem). Jde o to, že váš simík se půjde (m)učit (krom obyčejné školy) ještě na univerzitu. K tomu potřebuje dospět do teenagerského stádia, jakmile v něm je, můžete ho z domácnosti bez problému vyhostit na „vejšku“.

Jenže všechno postupně, předtím vším je instalace po ní následuje příšerně dlouhý loading, během kterého jsem se stihl 2x navečeřet a vykonat přírodní potřebu. Jediné „pozitivum“ u tohoto loadingu je, že v horní části obrazovky je stavový řádek tak můžete zhruba odhadovat jak dlouho to ještě potrvá, a rozvrhnout si co během té doby budete dělat. Pro klid duše řeknu, že když hru zapnete podruhé, načítací doba už je kratší, tedy na začátku dále v průběhu hry je to děs běs a pokud váš počítač stále disponuje 256MB RAM, můžete si být jistí, že se dožijete podobné loadingové frustrace jako se to povedlo mě a opravdu není moc co závidět. Nechápu, proč se nahrávací doby tak moc prodloužili, poněvadž engine je stále stejný a tak moc nových věcí, které by tento čas mohli ovlivnit tu zase není.

Škola základ života…-

Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)Takže konečně jsme na staré známé obrazovce, kdy si vybíráte do kterého sousedství půjdete kliknutím na to správné pixelové pole jsem si vybral Krasohlídkov, kde jsem kdysi měl svou rozvětvenou rodinu (to bylo v dobách kdy jsem tuhle hru ještě hrál). Během pikosekundy na mě hra vybalila okno, ve kterém si musím vybrat jednu z pěti možností. Jsou tu navýběr tři různé přednastavené university, které můžu nechat vybudovat v okolí Krasohlídkova (2 options left) či postavit si vlastní ústav(one option left) nebo se na to vykašlat a usoudit, že na univerzitě by vaši simíci určitě zvlčeli a ještě chytli nějakou nakažlivou nemoc jako bonus. Stavět všechno mě nebavilo a tudíž jsem si vybral universitu Le Tour, jejíž popis stručný popis se mi líbil o kapku víc než ostatní. Zase následoval loading během nějž jsem si šel dolít kofolu, čirou náhodou když jsem přišel okolí university už najelo spolu s nápovědným oknem. Můžete si vzít několik přednastavených postav, vytvořit si nové nebo přitáhnout na universitu některé teenagery z vašeho sousedství. Zvolil jsem onu poslední možnost a vyhledal si jednu dívčinu, která patří do mé původní rodiny. Aby jí ostatní nekradli pastu na zuby a ponožky nedal jsme jí do party žádného spolubydlícího. Přesto po mě hra chtěla, abych skupinu nějak nazval, takže od té doby je Verča členka Undead Teamu.

V okolí university je několik kolejí do kterých se mohou simáci nasáčkovat. Liší se samozřejmě vybavením nebo počtem pokojů, které ubytovna obsahuje, ale i tak je vcelku jedno kam se nastěhujete. Zpočátku dostanete 500 simoleanů na utrácení a jste v kolejním domě. Než přijdou ostatní simové můžete si vybrat libovolný pokoj, který budete používat po dobu co v budově budete bydlet. Našel jsem si tedy ten největší a nacpal do něj co nejvíc věcí z ostatních pokojů co to šlo. Sice ostatní simíci co tu budou bydlet z toho štastní asi nebudou, ale kdo dřív přijde, ten dřív mele. V té době už jsme měl vypnutou nápovědu a tudíž jsem nevěděl, že si pokoj musím označit. Do mého příbytku totiž přišel výrostek s jasně modrou hlavou, dal si na dveře pokoje svůj obrázek a Verča byla bez milosti z vypuzena. To se poněkud příčilo mým plánům a šel jsem tedy do pokoje, kde jsem předtím nechal alespoň postel, aby nemusela Verča polehávat na podlaze jako houmelesák. Tentokrát jsem byl dost rychlý a dal si na dveře svůj obrázek dřív než ostatní.Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)
Apollo21_21-03-2005-13-26-15_03.jpgTanec bez polštářů...
Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)
Apollo21_21-03-2005-13-26-15_04.jpg A s nimi:)

Kromě pokojů je na kolejích všechno veřejné a pro všechny. Je tu jídelna, kde vám kuchařka stále dělá něco k snědku a hlavně něco čemu se v čechách většinou říká klubovna, takovýto nápis je většinou nad dveřmi k pokoji, kde je televize, pár gaučů a podobných věcí, alespoň já s tím mám takovou zkušenost. Nu v TS2:University je takováto místnost taky. je to místo kde se můžou simové učit do školy, dívat na fotbal nebo pořádat party kde se opijí do němoty (tohle berte s nadsázkou ve hře je místo piva džus). Radovánek typu polštářové bitvy, běhání po škole v rouše Adamovo (a Evině:)(vše samozřejmě s cenzurou(BTW nude patch z původní hry tu nefunguje))) nebo jenom posedávání a tlachání si ve hře užijete dosyta, ale i tak musíte dělat něco co má trochu společného se školou. Čas od času by jste měli napsat nějaký domácí úkol, seminárku nebo jít na nějakou přednášku. Důvody jsou dva, zaprvé pokud se budete flákat fakt intenzivně, může váš vysokoškolský život skončit stejně rychle jako začal a jste vykopnuti zpět do sousedství se spoustou mindráků a s traumaty na celý život. Druhý je stipendium, které dostanete jestliže se vaše známky budou blížit vrcholu. Bez peněz si stěží koupíte do pokoje hi-fi soustavu či některý z nových předmětů, které hra nabízí. Ve městě si můžete zakoupit mobil, se kterým si ušetříte stálé chození k nejbližšímu aparátu, aby jste zavolali hasiče, kdyže vám zase nepovede svačina nebo si můžete pořídit parádní mp3 přehrávač, bez nějž nejste in. A pokud to chcete pořádně rozjet už nemusíte hrát jenom na klavír, ale jsou tu i bicí, basovka a parádní kejtra. S pomocí těchto věcí si však také můžete vydělat, stačí zajet městského do kulturního centra, kde už některý z těchto nástrojů je kliknout dát „Vystupovat“ a už to jede. Simík si před svůj nástroj postaví džbán a když budete mít štěstí někdo vám do něj hodí i peníze (v horším třeba vajgl). Pokud nechcete mít ze simíka zrovna génia a umělec by mu neřekl nikdo ani vteřinu před smrtí, je tu pro vás ještě možnost pracovat různě po městě nebo i na koleji v jídelně, nejlepší je, že škváru dostáváte i když nic neděláte, můžete klidně jenom postávat peníze stále přibývají a když přijde na řadu práce, můžete zase v klidu skončit.

Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)

Apollo21_21-03-2005-13-26-15_05.jpgPařani sou všude
No zatím furt píšu o vydělávání peněz, ale o samotném studiu nic, takže přišel čas to změnit. Čeká na vás osm semestrů (takže 4 ročníky) a na konci každého z nich musíte udělat závěrečnou zkoušku. No musíte…když na ní nepůjdete s jedničkou a stipendiem se můžete rozloučit. Ale ani to že na ní přijdete vám ono stýpko nezaručí. V HUDu, kde máte normálně informaci o práci, je nyní ukazatel jak si vedete. Když napíšete úkol, krapet poposkočí nahoru ještě víc, když se půjdete nudit na přednášku. V prvním ročníku stačí chodit na přednášky, sem tam napsal úkol a jste za vodou dál už je to o něco těžší, ale 1* se dá udělat bez problému v každém semestru. Krom toho si ještě časem musíte vybrat váš hlavní obor, kterých je deset (matematika, filozofie atd.), podle toho který si vyberete, budete mít v budoucnu (až vypadnete ze školy) lehčí uspět v některém zaměstnání kterých je zase o něco víc…

What's new???

Klik pro zvětšení (The Sims 2: University)

Apollo21_21-03-2005-13-26-15_06.jpgTotal Gym...
Celkem čtyři a jsou to biochemie, paranormální jevy atp. Nic nového pod sluncem, stejně jako je v datadisku dost málo změn ve hře samotné. Samozřejmě když nepočítám univerzitní mód. Nových předmětů je co bych na rukou mutanta napočítal (takže asi tak 20), nové tapety a koberce jsem snad ani nepostřehl. Ještě vlastně přibylo relativně dost oblečení pro mužské pohlaví jinak opravdu nic moc. V nabídce rozhovorů máte zase o pár položek víc a tak můžete třeba předvádět letadlo, si hrát s hakysákem nebo někomu něco přikázat. Jo čtete správně, pokud máte takové sklony, může být váš simík diktátorem, že by se za to ani Sadám nestyděl. Vedle ukazatele aspirace je nyní další ukazatel-vlivu. Když nyní splníte nějaké simíkovo přání, nezřídkakdy se stane, že ze svého úspěch dostane i trochu toho vlivu. Potom může bez milosti ostatním nařídit, aby uklízeli, šli si s někým povyrážet zuby a podobně. Fungujete v celku jednoduše až na fakt, že když chcete další level (můžete mít v zásobě více vlivu) nepůjde to bez přátel. To samo o sobě není také složité, jenže nemálokdy se mi objevovala hláška „pro další úroveň aspirace potřebujete 0 přátel“. Když jsem hru vypnul a zase zapnul všechno bylo jak mělo být už předtím, ale to snad vyspraví nějaký patch. Ať dělám co dělám napadá už mě snad jedna jediná nová věc a tou je životní přání simíka. Může to být třeba „vlastnění“ 10 dětí, být ředitelem nemocnice nebo policejním hrdinou. Dostanete za to spoustu vlivu a doživotní platinovou aspiraci.

Time is out…

Byla by naivita čekat výrazné zlepšení enginu, tudíž konstatuji engine je pořád stejný, trochu nové krve se dostalo do herního soundtracku. A to už je úplně všechno. Pokud ještě doteď hrajete TS2 je pro vás university nutnost. Univerzitní mód je lákavou a zábavnou záležitostí, ale osobně nevím kolikrát bych ho vydržel hrát bez pozvání frustrace ke kompu. Skončeme tedy článek ať už se nemusíte nudit a já můžu jít něco sníst. Ještě tam jste??? Já taky. Ale brzo budu pryč. Teď. Jo už du. Budu odpočítávat jo??? Tři, dva jedna…já už fakt mam hlad. Co takhle Alt+F4. Hmm chce to něco potvrdit tak to teda...

SKVĚLÉ
80%
CZECHGAMER
Slušný datadisk k výborné hře co víc si přát:)

CGwillWin