recenze
Gothic 2

Gothic 2
Gothic 2
00:00, 19.02.2006

Klik pro zvětšení (Gothic 2)Vzpomínáte si ještě na první počin německé firmy Pirana Bites??? Doufám že ano protože jinak jste přišli o super RPG a také zážitek. V té době byla hra docela nedoceněna hlavně pro své zmršené ovládání, ale pokud se vám toto podařilo překousnout tak jste si mohli vychutnat super zážitek a hlavně velmi vydařený a do nejmenších detailů propracovaný příběh. Ačkoliv to bylo RPG jako řemen neobjevovalo se v ní příliš tabulek což nebylo vůbec ke škodě. Dokáže jeho nástupce utvořit cestu pro případnou celou ságu Gothic???

Hned zprvu musím říct že hra byla recenzována z české verze kterou bych doporučil i zdatnějším angličtinářům a je vydávána ve dvou verzích (3MB jen texty a 60MB texty+animace). Gothic 2 se odehrává těsně po konci jeho předchůdce neboli po poražení démona Sleepera a po smrti hlavního hrdiny, tím se rozrušila i magická bariéra a bývalí trestanci se rozutekli zpět do světa. Takže do války s orky se vložil ještě jeden problém totiž vzdorující statkáři v čele s velkostatkářem Onarem a jeho žoldáky. Naštěstí díky vaší zbroji jste přežili a nekromant Xandras vás znovu vzkřísil. Váš první úkol je sehnat tajemný artefakt „Oko Innose“, který vlastní vůdce paladinů. Aby vše nebylo tak jednoduché tak jste přišli téměř o všechnu sílu a začínáte zase pěkně od začátku tedy znovu od prvního levelu.

Z čeho muže být leckdo překvapen je tvorba postavy. Je tu totiž jeden chyták… žádných deset ras a u každé z nich 16 obličejů se nekoná a hrdina je konstantní, bezejmenný, uprchlí trestanec no prostě správný hrdina do nepohody jak si ho každý z nás umí představit. Čím původní Gothic překvapoval, byla také jeho nelineárnost. Vždy bylo více cest jak se dostat k cíli. A to ne dvěmi, jak to bývá zvykem, ale někdy i více cestami. Když se to povedlo jednou tak proč by se to nemělo povézt znovu řekli si autoři a jejich snaha je vidět již od prvních kroků ve hře. Klik pro zvětšení (Gothic 2)Už jen do města se dá dostat hned několika způsoby. Můžete si buďto pořídit farmářské šaty aby vás propustila stráž. Nebo jí můžete podplatit, či si vzít propustku od obchodníka, avšak ten od vás bude chtít ve městě protislužbu. Ony šaty si také můžete ukrást a tak dále atak dále. Jednoduše možností je přehršel a svět Gothicu2 je jakýsi kompromis mezi rozsáhlostí Morrowindu a komplexností Arx Fatalis. Propracovanost je vidět všude a tak je poznat že se autoři ty dva roky neválely a jen neužívali si peníze, které vydělali z předchozího dílu, právě naopak svět žije svým vlastním životem. Lidé se mezi sebou baví a třebaže sou to jen jednoduché rozhovory, hodně to umocňuje atmosféru. Mezi takové perličky lze zařadit třeba dva bratry pracující na poli, kteří se vytahují a ponižují jeden druhého a vy jen chodíte mezi nimi a posíláte jim srdečné pozdravy od nich navzájem, což se poté může přenést až ve bratrovraždu. Každý správný občan také chodí spát, a ne vždy je každý na tom samém místě jako byl před půl hodinou. Některé postavy se poflakují po městě a téměř každá postava ( většinou ty postavy co nějak jmenují) má svůj osud a úděl v příběhu, a spousta z nich také svůj úkol který můžete splnit. Subquestů je požehnaně a ne všechny můžete splnit na jedno zahrání, protože pokud uděláte něco nemůžete zase udělat něco jiného a tak už to na světě bývá, bývalo a vždy bude. Tím se vyvyšuje replaybilita a řekl bych že hra ani na druhé zahrání nenudí (můj osobní názor). V minulém díle bylo používání myši minimální kdežto zde už je vše v poho. A vše je jak se říká více user frendly. A nemusíte používat klávesu pro používání plus směr aby jste něco sebrali a tak. Tohle tedy autoři zmákli. Souboje jsou také více propracovaná bojová a komba z minulého dílu se ještě více zlepšily a souboje s humanoidy jsou velice zajímavé a užijete si spoustu legrace .

Jak již sem napsal výše, první díl neobsahoval příliš tabulek a tato tradice se také neporušila. Ale nebojte, vy všichni fanoušci RPG o nic nepřijdete je tu všechno podstatné, jenže notně zjednodušené, což není vůbec na škodu a vše je shrnuto přehledně do jediné tabulky. Ba co víc váš avatar se může naučit a provádět kupu jiných činností na které v jiných hrách nemůže být ani pomyšlení (chybí mi tu třeba takové pečení jablečných koláčků ala Arx Fatalis, v G2 si můžete tak jedině opéct syrové maso ale člověk nikdy nedostane všechno to co chce v jeniném balíku :-)). Jako je třeba kování vlastních zbraní nebo dělání lektvarů (což už taková jedinečnost není). Z hlavních atributů je tu síla, obratnost, počet životů a mana. Dále jsou tu věci jako umění s jednoručními či dvojručními zbraněmi atd. Levelování probíhá tradičním sbíráním zkušeností, po každé dosažené úrovni dostanete deset vědomostních bodů za něž si své atributy zvyšujete. Jenže svět G2 se snaží být co nejvíce realistický a tak se vše nenaučíte pouze svou vlastní vůlí nebo po přispění bohů. Musíte si najít postavu která vás tu a onu vlastnost naučí. Nové dovednost (viz. výše) se učíte většinou za 5 bodíků což je celkem nákladné a je třeba se sakra rozmýšlet kam dát každý cenný bodík. Proto se učte jen to co opravdu využijete. Zpočátku vám to ani vadit nebude protože úrovně naskakují celkem rychle a pak si jen říkáte proč já sem se učit odmykat zámky, teď bych mohl mít větší sílu a mohl by sem mlátit skřety po hlavách touhle bezva zbraní.

Klik pro zvětšení (Gothic 2)Klik pro zvětšení (Gothic 2)

Co také překvapí mnohé z vás je neomezený inventář což také není na škodu a tím odpadá věčné dilema nad tím co si nechat a co položit na zem a zanechat korozi ( nebo jiným cestovatelům). Nebojím se říci že téměř každý předmět ve hře něco udělá a má pro to svou vlastní animaci a to od haldy zbraní (což je samozřejmé že jdou používat) až po kamna či každou stoličku (dokonce si můžete užít v nevěstinci při čemž se přehraje velice zajímavé video, naštěstí sem byl ve střehu a vše sem si poctivě snapnul tak si můžete užít této pikantní situace spolu se mnou?) . Smrt je nehezká záležitost a to jak v reálu tak i ve valné většině PC her. Sice když zemřete pod rukama většiny lidí dá se z toho probrat ( v původní hře to šlo vždy!!!), jenže vás vždy oberou o všechny peníze. Většina zvířat vás před svým útokem varuje zvukovými signály tak se dá boji téměř vždy předejít. Jenže jednou stejně zemřete a pak se nastane hnusná chyba a to loading. Nahrávání je předlouhé a to nemluvím ani o nahrávání před samotným spuštěním hry. Než se totiž hra zapne můžete si v klídku jít pro zásoby pitiva a jídla, skočit si na záchod, připravit si noviny (případně vytištěné stránky našeho webmagu Hellforge:-)) aby jste měli co dělat při samotném loadování ve hře. A když si konečně sednete k vašemu PC s trochou štěstí je hra už ve hlavním menu a pak si to loadnete ještě jednou. Což je docela velké mínus, které mi osobně na hře vadí ze všeho nejvíce.

Velikým plusem je grafika. Ne že by byle nějak super hladká a všude se váleli milióny polygonů a prostě je pěkná. Postavy jsou vymakané a detailní a každý centimetr vašeho oblečení je nadmíru povedený a detaily jsou prostě všude. Například když vidíte kováře už od pohledu by jste uhodli jeho povolání. Jen škoda že ruce jsou jako kvádr s načrtnutými prsty. Animace jak už sem tady někde napsal jsou prostě boží k nim prostě nemám co dodat. Architektura měst a vůbec všeho je povedená na jedničku a stejně jako v každém opravdovém městě to chvíli trvá než se zorientujete. Klik pro zvětšení (Gothic 2) Což potěší a zlepšuje beztak super atmosféru. Ač se to nezdá hra je nadmíru náročná, což je způsobeno hlavně díky dohlednosti. Vyhovující je tak 80% a 100% je téměř nehratelné ( teda na mým počítači), ale už pro ten pocit je dobré si to alespoň na pár minut. Hra se světlem a stínem je celkem propracovaná a při přechodech mezi dvěma prostředími se to projeví si nejvíce. Díky tomu že už nejste pod magickou bariérou konečně uvidíte oblohu. Střídání dne a noci je sice už normální a tady tomu není jinak a vše se děje naprosto přirozeně, ale pohledu na noční oblohu s měsícem při souboji se třemi žoldáky se vyrovná jen máloco. Někdy zaprší a oblohu občas protne nějaký ten blesk a vše osvětlí prostě to vypadá hodně dobře. Hra se také více odehrává v exteriérech jež sou nyní o poznání prostornější (ale ne jako v Morrowindu). Škoda jen že tu není zima aby bylo vidět jak si autoři poradili se sněhem (on tam je...ale to sem zjistil až časem).

Další skvělou věcí je namluvení postav a každá z postav má svůj hlas, což také není zas tak obvyklé. A namluvení je na celkem profesionální úrovni a nic nezní odfláknutě (aby taky jo za ty prachy co se dabérům platí). Při chůzi lesem se ozývá zdejší fauna se ozývá a ptáci švitoří ( možná to zní trochu uměle ale ty zvuky sou fakt skvělý). Při procházením větvemi je slyšet jak se všechny větvičky lámou no prostě radost poslouchat. Zvuky boje sou fakt dobrý a řinčení ocele při skvělé fantasy hudbě (která je dobrá možná i lepší než v Morrowindu) je skvělý zážitek( už mě přestává bavit vymýšlet tyhle všechny superlativy jenže prostě tady se nedá nají moc chyb ?). O které sem se zapomněl zmínit. Fantasy melodie které se hrou prolínají. Ovšem pouze pokud si nezapomenete zapnout hru na pozadí. Prostě bez hudby není Gothic2 úplný a hru si nevychutnáte naplno. Dynamicky se přepíná z pomalejší cestovní do rychlejší bojové kde je použito mnohem více nástrojů a to zejména bubnů. Zde se mi také stala chyba že při souboji s nepřítelem se songy trochu sekaly, ale to se dá překousnout. Klik pro zvětšení (Gothic 2)

Když už autoři drží tradice tak je budu držet taky a jako vždy sem nakonec napíšu svůj verdikt. Takže Gothic2 určitě patří mezi zlatý fond moderních off-line RPG spolu s TES:Morrowind, Never Winter Nights, Arx Fatalis a Wizardry 8 se kterými se může směle poměřovat. Dobrá hratelnost, propracovaný a realistický svět který fakt dýchá a žije vlastním životem, a kde se neztratíte jako ve Morrowindu. Pěkná grafika a dobrá fantasy hudba. Ale dlouhý loadování mě fakt štve což je zřejmě jediná velká chyba Gothic2. Prostě G2 je bezva a kdo má rád pořádný „er-pé-gé-čko“ by si to měl zapařit takže před zahráním si připravte zásoby jídla a pití (jak sem vám radil), aby jste neumřeli při nočním hraní. Tak ať se vám návrat mezi živé podaří.

SUPER
94%
CZECHGAMER
Pokud jste to nehráli... Tak je čas si to sehnat

CGwillWin