Zaklínač 2 bez ochrany se tolik nepirátil

Zaklínač 2 bez ochrany se tolik nepirátil
13:06, 20.05.2012

CD Projekt Red a jeho dítko Zaklínač 2 se opět dostávají do pozornosti médií v souvislosti s pirátstvým. Už dávno víme, že zrovna tito vývojáři nemají nutkavou potřebu všechno své duševní vlastnictví zabarikádovat desaterými protipirátskými ochranami, protože ví, že ve výsledku jim to stejně moc nepomůže. Přesto ale druhý Zaklínač s protipirátskou ochranou nejprve vyšel, odstraněna byla až později, a to s sebou přináší zajímavou statistiku.

Podle Guillauma Rambourga z online herního obchodu Good Old Games, který také provozuje CD Projekt, se ta verze s ochranou pirátila mnohem více, než ta pozdější bez ochrany, která vyšla na GOG a kterou mohl kdokoliv bez jakýchkoli překážek kamkoli umístit.

Čekali jsme, že verze pro GOG bude pirátěná hned potom, co vyjde - o tom nebylo pochyb. Prakticky každý ji mohl stáhnout z GOG.com a vydat na ilegálnách stránkách, ale to se nestalo. Já si myslím, že to je proto, že vydat nechráněnou hru není to pravé, musíte ji totiž cracknout, abyste si získali respekt a mohli napsat: 'Cracknuto XYnem'. Jak by totiž znělo: 'Necracknuto XYem, protože nebylo co crackovat'? Trochu hloupě, že?

Další pozitivní zpráva je pak to, že ilegálně stáhnuté kopie nepovažuje studio za ušlý zisk. Jak vysvětluje šéf CDP Marcin Iwinski:

Vážně nechápu, jak opravdové softwarové společnosti mohou považovat každou zpirátěnou kopii jako ušlý prodej. Možná to vypadá hezky na oficiálních zápisech a ukazuje, jaká jsou piráti hrozba, ale je to neskutečně daleko od pravdy.

Já bych spíše řekl, že velká část těch 4,5 milionů stažených kopií (tolik jich studio pro Zaklínače 2 v prosinci 2011 odhadlo - pozn. red.) je považována jako forma trial verze nebo dema. Hráči si ji stáhnou, protože je to rychlé, jednoduché a taky, pravda, zadarmo. Pokud se jim líbí, začnou do ní investovat čas a někteří jdou a koupí si ji. Tohle je evidentní u prvního Zaklínače, který má celkové prodeje 2,1 milionu a stále se mu daří dobře, přestože je to už pět let stará hra.

Klik pro zvětšení (Zaklínač 2 bez ochrany se tolik nepirátil)

DALŠÍ

CGwillWin